USA zakázaly vývoz AI akcelerátorů na Střední východ. Prý končí v Číně
Omezení vývozu výkonných výpočetních čipů do Číny se táhne do roku 2014, kdy americký vládní úřad (Department of Commerce) vydal dokument, který Intelu zakázal vývoz procesorů Xeon a Xeon Phi do Číny bez vládní licence. Zprvu úřad licence vydával a z pohledu Intelu šlo spíše o formalitu, ale k 18. únoru 2015 s vydáváním přestal a připravil Čínu o serverové procesory Intelu. Oficiální zdůvodnění se opíralo o větu, podle které: „se věří, že superpočítače TianHe-1A a TianHe-2 jsou využívány k simulacím jaderných explozí“.
Rozšíření na export AI akcelerátorů už bylo jen evolucí tohoto zákazu. Stanoveny byly konkrétní parametry, do kterých není k vývozu licence potřeba, na což Nvidia reagovala ořezáním datové propustnosti a vytvořila modely určené výhradně pro čínský trh - Nvidia A800 a Nvidia H800. K podobným krokům se s generací Instinct MI300 chystá i AMD.
Nvidia H100 (Nvidia)
Americká administrativa nicméně věří, že do Číny i nadále proudí plnohodnotné akcelerátory a dospěla k názoru, že jako prostředník slouží země na Středním východě. Předpokládá se, že jako překupník slouží Spojené arabské emiráty a Saúdská Arábie. Její Technická a přírodovědecká univerzita krále Abdalláha využívá širokou perzonální základnu čínských vědeckých pracovníků.
Podle Nvidie se zatím americké zákazy výrazněji nepodepisují na příjmech společnosti.