Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Už i Canon si patentoval vlastní „Foveon“

Canon - plnobarevný snímač typu Foveon X3
Od okamžiku, kdy začaly prosakovat informace o vývoji nové verze snímače Foveon X3, který se nakonec objevil v zrcadlovce Sigma SD1, se ostatní výrobci začali předhánět, kdo si dříve stihne patentovat vlastní alternativu k Foveonu. Foveon je bohužel stále jediný aktuálně dostupný typ plnobarevného snímače (tedy takového, který snímá pro každý pixel všechny tři kanály a nikoli jen jeden). Pomineme-li několik „středoformátovek“ od Hassebladu v cenové relaci 0,5 - 1 milion Kč, které dokážou funkci Foveonu emulovat piezo-posunem bayerovy masky, jsou v tomto ohledu ostatní výrobci „100 let za opicema“. Tentokrát se o polidštění opice pokusil Canon…

Patent je samozřejmě jen patent a ještě nezaručuje, zda (a především kdy) se dočkáme nějakého dostupného produktu. Příkladem může být patent Nikonu z roku 2003, který již tehdy chtěl rozdělit světlo pro každý „pixel“ na RGB kanály pomocí dichroických zrcadel (které část spektra propouštějí a část odrážejí) a jednotlivé složky snímat odděleně. Bohužel konstrukce by zřejmě byla příliš složitá pro možnosti současných výrobních procesů.

Nikon dichroic-mirrors patent
princip patentu Nikonu z roku 2003

O patentu Sony jsme si již psali, podobně tak o záměrech Fuji, která se chtěla vyhnout křemíku a experimentovala nejprve s organickými barvivy.

Patent na Foveon versus patent Sony z 10.12.2009

Samotný patent Canonu se nijak výrazně neliší od Foveonovského konceptu, který vychází z přirozené vlastnosti křemíku propouštět světlo červeného spektra do větší hloubky, než modrou a zelenou složku (přičemž modrá zůstává z většiny pohlcena již v povrchových vrstvách).

Detaily patentu:

Patent Publication No. 2011-129785

  • 2011.6.30 Release Date
  • 2009.12.18 filing date

Canon patent

  • Back-illuminated imaging device
  • Plurality of light receiving portion is provided in the order BGR
  • In one pixel, the charge collection in the center section, provided the charge read to the end
  • Focusing capabilities of the microlenses, light in the center of the charge collection has increased, the charge read out at the end of the light is reduced
  • Therefore, in reading the charge of B, it becomes difficult to receive light G, to prevent mixing
  • Widest area of ​​B. By mixing pixels with narrow spacing of the pixels (light receiving portion for receiving the G colored in B) to prevent
  • Read the charge and B matches the central microlens. And easy to read the charges received by B, to prevent mixing
  • Improve performance by preventing the mixing color separation

Pozn David: nebudeme v tuto chvíli věštit, zdali se blíží éra "plnobarevných" snímačů, nebo si jen tvůrci vymezují pole proti případným budoucím právním bitvám s konkurenty. Na to je asi příliš brzy, bayerův filtr jistě ještě neřekl poslední slovo a jasně to naznačují dva české e-shopy, u nichž jsme již Sigmu SD1 zahlédli za "lidových" 180 000 Kč. Faktem je, že dosavadní 4,7Mpix Foveon X3 (Sigma SD9-15 a kompakty DP-x) byl ve své době více než konkurenceschopný, nicméně proti současné generaci APS-C těl s "bayerovskými snímači" o rozlišení 12 až 18 Mpix a citlivostí až 25600 (při velmi dobře použitelných 3200/6400) už dávno zaostal. S uvedenou cenou není SD1 pro stroje jako Canon 600D/60D, Nikon D5100/D7000 či Pentax K-r/K-5 a Sony A580/A55 žádnou konkurencí, nemluvě o sklech pro bajonet Sigma SA existujících.

Diskuse ke článku Už i Canon si patentoval vlastní „Foveon“

Pondělí, 18 Červenec 2011 - 20:56 | sniper29a | Uz by bylo na case, aby udelali poradny digitaly...

Zobrazit diskusi