V-Cache lze využít jako RAMDisk s propustností 182 GB/s (ne že by to mělo smysl)
Procesory Ryzen 5000X3D i Ryzen 7000X3D mají jeden z procesorových čipletů krom standardní integrované L3 cache o kapacitě 32 MB vybaveny ještě navrstvenou pamětí V-cache, která kapacitu L3 rozšiřuje o 64 MB, tedy na 96 MB.
Trojnásobná kapacita L3 cache má příznivý dopad na herní výkon, ale také na četné profesionální aplikace, díky nimž má prostor mimo jiné v serverech (Epyc Milan-X a Genoa-X). Uživatel Nemez (@GPUsAreMagic) však zjistil, že existují i další způsoby využití. Ačkoli RAMDisk (jak název obvykle napovídá) umožňuje obvykle využít jako úložiště část operační paměti (RAM), v tomto případě popsal způsob, kterým lze vytvořit RAMDisk (tedy spíše CacheDisk) v rámci V-cache.
Kuchařka není složitá: Opatřit si AMD Ryzen s V-Cache, nainstalovat OSFMount a vytvořit RAMDisk naformátovaný na FAT32. Následně jej lze otestovat v programu CrystalDiskMark s hodnotami SEQ 256 KB, Queue Depth 1, Threads 16 a „data fill“ na 0s namísto „random“.
Nemez tímto postupem na procesoru Ryzen 7 5800X3D dosáhl rychlosti čtení 182 GB/s a zápisu 175 GB/s. Uživatel Albert Thomas (@ultrawide219) na Ryzen 7 7800X3D naměřil 178 GB/s pro čtení a 163 GB/s pro zápis.
Tato čísla jsou na poměry datového úložiště velmi vysoká, ale z pohledu L3 cache není zdaleka dosaženo plného potenciálu. To bude dáno tím, že CrystalDiskMark nevyužívá cache optimálně. Maximální propustnosti lze totiž dosáhnout při čtení všech procesorových jader (u Zen 3 je každé jádro schopné číst 24 bajtů v taktu, u Zen 4 až 27 bajtů v taktu a prosté vynásobení takty jmenovaných procesorů naznačuje, že byl využit jen zlomek potenciálu).
Situace je každopádně spíše technologickou zajímavostí než reálně využitelným prvkem. Rychlost je bez ohledu neoptimálního přístupu vysoká, ale při kapacitě 16-32 MB, které lze z V-cache na RAMDisk využít, není mnoho reálných situací, které by z takto malého / rychlého úložiště mohly nějak profitovat.