V Německu poprvé přenesli informaci kódovanou pomocí vírového stavu světla
Pokud chcete skutečně podrobně vědět, co takový vírový stav světla je, doporučujeme přečíst tento článek, který bychom beztak jen citovali. Ostatním, kteří touží jen po obecném přehledu, můžeme říct jen to, že jde o využití vektorového stavu a úhlového momentu hybnosti světla k přenosu informace. Ke správnému nastavení paprsku se pak používá speciální typ hologramu. Podobné jsou například nalepené na vaší kreditce.
Proč je to průlom? Staří matadoři si jistě pamatují na budku, která stála v posledním patře VUT v Brně a mířila na protější půl kilometru vzdálenou budovu univerzitního komplexu. Nejednoho pak jistě napadlo, že by bylo bezva propojit domy tímto způsobem, protože optika je prostě drahá, potřebujete na ni povolení k výkopu a v neposlední řadě bagr.
Zdroj: gla
Naproti tomu přenos vzduchem vypadá bezproblémově, pokud zapomeneme na turbulence, ptáky, déšť, sníh a další nepříjemné vlivy. Další výhoda je v tom, že díky směrovému vysílání nejsme zatíženi omezeními všesměrových technologií, jako je Wi-Fi, které se navíc dobře ruší a mají na dnešní dobu nepříjemně omezenou přenosovou kapacitu.
Technologie přenosu informací paprskem se tedy může ukázat jako skvělý způsob, jak dostat k zákazníkovi sakra rychlý internet na takzvané “poslední míli”, což je právě taková vzdálenost, na které v Německém Erlangenu přenos testovali - 1,6 km. A to k vzteku všech drobných wifinářů, potažmo ubohému VDSL internetu, který nám nabízí jedna nejmenovaná společnost.
Kromě testu přenosu totiž zároveň proběhl test odolnosti proti turbulencím a vzhledem k nynějšímu počasí v Německu se jistě brzy dočkáme testů v drsnějších podmínkách, jako je déšť, sníh a orkány...