V Německu se nelíbí vystavování fotek na Facebooku
Použití těchto fotografií i informací je prý v rozporu s ochranou osobních dat a soukromí, což je zákon, který platí i u nás (pravděpodobně ve velmi podobném znění). Už před nedávnem si tento úřad spolu s dalšími evropskými kolegy vyšlápnul na Google, když se jim nelíbilo sbírání dat z WiFi sítí, které provádí Street View. Hamburský úřad tak činí na základě několika stížností, které obdrželi od lidí, kterým se nelíbilo, že našli své fotografie na Facebooku, přestože s ním žádné ujednání nepodepsali, tedy nemají v této síti vlastní účet.
Facebook potvrdil, že takový dopis opravdu obdrželi. Nepůjde ale asi jen o Německo, své obavy chce vyjádřit i Švýcarsko a další země. Facebook má nyní čas do 11. srpna, aby německému úřadu odpověděl. Dle BBC, která na toto téma s vedením Facebooku komunikovala, se touto stížností zabývají a v zákonné lhůtě budou reagovat.
Odpověď Facebooku i následná reakce německého úřadu bude velmi zajímavá, protože zde stojíme před podobným rozhodnutím, jakým je spor kolem The Pirate Bay - je nelegální shromažďovat odkazy na nelegální věci, u kterých je těžké přímo jejich legálnost odhadnout? V případě Facebooku totiž půjde o to, zda si lidé mohou na internet ukládat fotografie, na kterých jsou cizí lidé a podívejte se sami na ty své, kolik takových objevíte. Facebook to bude moci obejít třeba tak, že si do podmínek pro používání této sítě přidá zákaz vystavování fotografií a dat s lidmi, které k tomu nedali souhlas, odpovědnost pak přesune na samotné uživatele. Jak to ale dopadne s námi, kteří Facebook ale i jiné sociální sítě a vůbec internet aktivně používáme? Budeme povinně před stisknutím spouště fotoaparátu vykřikovat: „Kdo nesouhlasí s vystavením na internetu, nechť se prosím klidí ze záběru?“ Nebo nám snad zákon nakáže rozmazávat obličeje tak, jako to dělá Google ve Street View? Inu vznikla nám tu velmi zajímavá kauza (a to jsme se ještě neotřeli o stejný problém s videem).