Vanderpool: Na co je a kde ji najdeme?
Již několikrát v našich článcích padl v souvislosti s procesory pojem „virtualizační technologie“ (VT). U AMD jí dali kódové jméno Pacifica, u Intelu Vanderpool. A právě od Intelu se nyní trochu podrobněji dozvídáme, jak to bude fungovat.
VT dokáže rozdělit jedno PC jakoby na dva, takže např. dovolí běh dvou operačních systémů současně. Tedy si třeba představte, že vám na jednom PC poběží Linux i Windows naráz. Další využití se dá najít v případě, kdy potřebujete, aby nějaká aplikace běžela trvale i během upgradu, který se mezitím provádí v druhé virtuální části PC. Stejně tak bude možné spojit více serverů s různým zaměřením do jednoho stroje. V domácím prostředí pak nebude nereálné, aby na jednom PC dělal jeden člověk svou práci, zatímco druhý si mezitím bude hrát hry.
Pro Vanderpool nebudou prý nutně třeba dvoujádrové procesory, technicky ji lze rozchodit i na jednojádrovém (nejspíše pomocí HyperThreadingu). Nejprve je však najdeme ve dvoujádrových Smithfieldech, jejich 65nm nástupcích Presler. U jednojádrových Pentií 4 řady 6xx se pravděpodobně objeví ve druhé polovině tohoto roku a pozdeji i v 65nm CedarMillu.