Hardwarové konfigurace, předběžné hodnocení, závěr
Kapitoly článků
Mark Shuttleworth strávil před 11 lety ve vesmíru 10 dní,
nyní vlastní vesmír s názvem Ubuntu buduje.
Osobně jsem rád, že se Canonical vydal tímto směrem, protože je to logický směr vývoje. Bez přechodu na ARM a do (ultra)mobilní sféry by Ubuntu dlouho nepřežilo. Pokud se podaří prosadit Ubuntu Phone OS v dostatečné míře jak mezi výrobci telefonů, tak mezi výrobci TV, bude to kupříkladu pro mě osobně jednoznačně přijatelnější volba než uzavřený Apple. Ale to je samozřejmě ryze subjektivní rozhodování.
Ubuntu Phone OS je teprve na začátku své cesty, zatím nebyla oznámena žádná zařízení s ním, pouze to, že letos něco přijde na trh. Známe ale minimální a doporučenou specifikaci, které se liší tím, že zatímco minimální uběhá Ubuntu Phone OS v řekněme „mobilním pojetí“, doporučená konfigurace utáhne svým výkonem i klasický plnohodnotný desktop (samozřejmě s jistými limitacemi, určitě bych na smartphonu nenechával běžet kompresi do x264, nebo SETI@home, nebo nějakou podobnou zhoubu :-).
- Minimální „entry-level“ konfigurace: 1Ghz Cortex A9, 512MB – 1GB RAM, 4-8GB eMMC + SD slot, podpora multi-touch
- „Superphone“ konfigurace: Quad-core A9 nebo Intel Atom, min. 1GB RAM, min. 32GB eMMC + SD slot, multi-touch, podpora pro desktop (dokovací stanice?)
Co je na nejvyšší konfiguraci kouzelné, je právě možnost používat smartphone tak, jak jsme u mobilního telefonu této třídy zvyklí, ale po příchodu domů jej strčit do dokovačky a automaticky mít svůj desktop. Samozřejmě výkon takového desktopu nebude ani sahat po kotníky kombinaci Ivy Bridge + GeForce GTX 680, ale to ostatně většina z nás nepotřebuje na nic jiného kromě hraní několika málo náročných her.
Představte si kupříkladu, že takový Samsung Galaxy XY s velkým FullHD displejem, 64GB flash úložištěm a slotem pro další třeba 64GB microSDXC přijde na trh i ve verzi s Ubuntu Phone OS. V telefonu jednoduše zprovozníte svůj Ubuntu One Cloud, který používáte již léta na desktopu, vše se vám sesynchronizuje, případný zbytek ručně přehodíte a od té doby pojedete již jen na tomto telefonu. Nebude vás trápit výdrž baterie, protože každý večer po umístění do dokovačky a zprovoznění plnohodnotného desktopu se telefon samozřejmě bude automaticky dobíjet, zatímco vy budete mít k dispozici svůj velký monitor, klasickou klávesnici i myš. Když někdo zavolá, jednoduše hovor zvednete, tomu nic nebrání.
Taková je samozřejmě teorie. Jaká ale bude praxe? Pokud bych se něčeho obával, tak skutečnosti, že ani 28nm quad-core Exynos a podobná nabušená ARM SoC pro tento rok, resp. chystané Atomy, nebudou dostatečně výkonná pro to, čemu se říká „full desktop experience“ a člověk tak bude oproti klasickému velkému desktopu pozorovat jisté pomalejší odezvy systému. Ale uvidíme, nechci soudit, dokud si nějakou takovou konfiguraci skutečně neosahám na reálném produktu. Myslím si ale, že je - s ohledem na to, co vše má Ubuntu Phone OS zvládat - na místě se mírně obávat o výdrž telefonu při provozu na baterii. Všechna čest pokroku v plochých Li-Pol akumulátorech, ale myslím, že FullHD quad-core smartphony dají takovému zdroji energie hodně zabrat i s obyčejným Androidem, natož s Ubuntu Phone OS a jeho nativními linuxovými aplikacemi.