Microsoft odhalil nelegální Windows u 83 % asijských počítačů
Microsoft se rozhodl zjistit, jak jsou na tom asijské trhy s distribucí OS Windows v sestavách. Od května do července objednával v různých zemích hotové počítače s Windows a následně se jal situaci vyhodnotit. Zjistil, že 83 % pořízených sestav nese nelegální verzi operačního systému a v případě všech „testovaných zemí“ označil míru pirátství za vysokou.
Celkem bylo nakoupeno 166 sestav v devíti zemích. Ověření dalo následující výsledky:
- Jižní Korea, Vietnam, Thajsko, Malajsie - 100 % sestav (s nelegálními Windows)
- Indie - 91 %
- Indonésie - 90 %
- Tchajwan - 73 %
- Singapur - 55 %
- Filipíny - 43 %
137 ze všech 166 sestav (83 %) obsahovalo nelegální software, 17 z 20 sestav pořízených v Indii obsahovalo malware. Microsoft upozornil, že prostřednictvím malware může útočník získat uživatelská data, využívat sestavu k těžbě kryptoměn a provádět další nelegální aktivity. Nekonstatoval však výslovně, zda přítomný malware skutečně k těžbě kryptoměn sloužil. Není jasné, zda se tato studie s hlubší analýzou nalezeného malwaru vůbec zaobírala.
Situace tak trochu připomíná naše končiny před dvěma dekádami, ovšem s rozdílem, že se změnila situace (výrobci neměli důvod předinstalovávat uživateli malware) a že tuzemští uživatelé byli sběhlejší a nezatěžovali výrobce se sháněním a instalací nelegálního softwaru. Asijští výrobci jsou v tomto ohledu v horší situaci, protože tím berou zodpovědnost na sebe. Otázkou ovšem je, zda budou někým k oné zodpovědnosti hnáni. Zveřejněná studie působí spíš dojmem: „Podívejte se, jak nás ožebračují, dělejte s tím něco, nebo vaše země bude i příště na ostudném místě v žebříčku.“