Více k Nvidia G-Sync bez modulu
Rovnou bez rekapitulace navážeme na včerejší zprávu k ohlášení G-Sync bez modulu. Nově přibývá rozdělení G-Sync monitorů na tři skupiny:
- G-Sync compatible (nově) - podpora pro adaptivní synchronizaci bude aktivní, monitor prošel testem na blikání a artefakty
- G-Sync - navíc certifikace, při které monitor prošel 300 testy obrazové kvality
- G-Sync Ultimate (dříve G-Sync HDR) - navíc certifikace na 1000 nits a „advanced processor“, pod čímž si lze představit stávající G-Sync modul
Tolik k oficiální podpoře. Reálně bude existovat i jakýsi bod „0“, šedá zóna, ve které budou ostatní VESA AdaptiveSync kompatibilní monitory, pro něž není podpora na straně ovladače Nvidie aktivní. Uživatel si ji v takovém případě může zapnout sám, ale bez jakékoli záruky výsledku. Pokud zkrátka na monitoru nebude nějaká varianta loga G-Sync, pak oficiální podpora ze strany Nvidie neexistuje a případné ladění je na uživateli.
Ovladače vydané 15. ledna k příležitosti ohlášeného vypuštění GeForce RTX 2060 budou podporovat nové režimy synchronizace na architekturách Pascal (generace GeForce GTX 1000), Volta a Turing (generace GeForce RTX 2000). V případě generace Maxwell (a starších) zůstávají zákazníci odkázaní na monitory G-Sync s panelem.
Z pohledu řadového zákazníka toto není vyřešeno úplně elegantně - pokud si například takový majitel GeForce GTX Titan Black v návodu přečte, že je kompatibilní s G-Sync monitory a jeden takový si nyní koupí, může po zapojení zjistit, že vlastně kompatibilní není, protože se v mezidobí změnilo to, co Nvidia pod názvem G-Sync nabízí. Pokud by nové monitory byly nabízené pod upraveným názvem (třeba GA-sync), trklo by uživatele při výběru, že jde o něco jiného.