Videoukázka hluku, teplota
Kapitoly článků
Kdyby vám třeba ani tato čísla nic neřekla, pak tu mám pro vás ještě jedno video, za jehož kvalitu se však musím omluvit. Jednak kamera, která jej snímala, má své již dávno za sebou (pochází z roku 1989) a pak také v těchto zimních časech najít někde špetku pořádného světla, to je úkol vskutku nadlidský, takže osvětlení je realizováno „jak se dá“ a výsledek je pak ještě uměle zesvětlen. O obraz však v tomto videu moc nejde, daleko důležitější je zvuk, který tato stařičká kamera snímá ještě relativně dobře. Vše ovšem opět kazí fakt, že jeden z počítačů v místnosti, kde se natáčelo, stále běží, sice je poměrně tichý, ale na PC AGEN nejTišší+ pochopitelně nemá. Tento počítač totiž snímané video přímo zaznamenával (je to hned ten první v ukázce). Do toho všeho ještě hlučí samotná kamera, především její servomotůrek pro zaostřování (to je takové to divné rachtání či drnčení). Snažil jsem se jej v případě zaměření se na zvuk počítače vypínat, což sice vede k vypnutí automatického zaostřování (manuální kamera nemá), ale alespoň pak neruší svým drnčením.
Nyní tedy něco k samotné videoukázce. První počítač, jak bylo řečeno, celou scénu nahrává, je v něm celkem tichý pevný disk a dva větráky, jeden z nich je 8cm Artic Cooler (ten prakticky není slyšet), druhý je původní mnoholopatkový 7cm chladící procesor (v barebone tohoto typu jaksi jiný nasadit nejde, chlazení je příliš specifické).
Druhý je naše redakční mašina (nikoli na práci, ale na testy), v níž je větráků poněkud více: ve zdroji 12cm, na procesoru klasický originál od AMD, dále na grafice (také originál) a dva přídavné 8cm se sníženými otáčkami. Vše doplňují dva ne zrovna tiché pevné disky, jeden z nich je 10 000otáčkový Raptor, druhý WD je jen 7 200otáčkový, zato však se slyšitelnými ložisky (jeden z těch méně povedených 80GB kousků, několik let na něm a několika jeho kamarádech běhal také CD-R server, takže má už přeci jen lehce přetočený tachometr ;-). Vedle něj můžete poznat testovaného „tichouška“ od Agenu, v té době vypnutého, aby nerušil ;-).
Třetí je takový náhodně se objevivší kousek průměrného typu s jedním 12cm větrákem ve zdroji, druhým na procesoru (opět originál od výrobce) a třetím na grafice, tentokrát však tichý Arctic Cooler. Do toho si pěje svou píseň dokola 120GB pevný disk Seagate. Na tomto počítači je znát, jak větrák od procesoru po zapnutí postupně snižuje své otáčky, až se u toho dá docela i vydržet. Pevný disk však odhlučněný není a tudíž je znát vibrace celé skříně.
Čtvrtý je má vlastní pracovní sestava, která se má po setkání s ticháčkem od Agenu hodně na co těšit, protože dny jejího hluku jsou definitivně sečteny. Jak jsem již zmínil, uvnitř dělají největší hluk především dva pevné nikterak neodhlučněné disky a větrák od grafické karty, který je nejvíce slyšet po zapnutí, než jeho otáčky po několika sekundách klesnou na přijatelnější úroveň. Pro zajímavost jsem vám také vysunul plotny dvou mých mechanik, abyste si ten rachot mohli porovnat s běžným provozem běžného PC. Během toho můžete v pozadí slyšet odbíjející hodiny a jako skutečnou kuriozitu jsem také na chvilku pustil malý větrníček od šuplíku pro SATA disky.
No, a posledním pánem na holení je samozřejmě ticháček od Agenu. K němu snad není co dodat.
Teploty
Když je pan „nejTišší+“ tak hezky klidný a přitom žádné ořezávátko, pak vás jistě bude zajímat, jak je to vlastně s teplotou uvnitř. Provedl jsem tedy takový tak trochu zátěžový test. Regulátor na zdroji jsem nastavil na maximální hodnotu, což by mělo znamenat, že jediný větrák v PC se zapne až tehdy, když úroveň teploty ve zdroji dosáhne 62 °C. Poté jsem nastartoval 3DMark06 a na maximální nastavení kvality při rozlišení 1280×1024 bylo puštěno demo v nekonečné smyčce. A pak jsem šel spát.
Po ránu a nezbytné kávě jsem přistoupil k měření. Sejmul jsem boční stěnu skříně a co nejrychleji (aby to příjemné teplo nevyprchalo moc ven) jsem za stálého běhu dema ve 3DMarku změřil všechno možné, co mě stihlo napadnout. Po měření jsem opět počítač zavřel, otočil regulátorem na zdroji na druhou stranu (což v praxi znamená, že větrák se během 3DMarku spolehlivě nezastaví), počkal do odpoledne a provedl znovu měření teplot na stejných místech. Měření bylo prováděno infračerveným teploměrem Voltcraft IR-230 a výsledky vypadají asi nějak takto:
|
Jak sami vidíte, nastavením regulátoru větráku na minimum (což znamená „pokud možno foukat“) vůbec nic nezkazíte, zejména s ohledem na fakt, že větrák není prakticky slyšet. Jednoznačně nejteplejší komponentou je grafická karta, kde si její heatpipové pasivní chlazení sáhne skutečně na dno svých schopností, nejžhavější je pak nechráněný paměťový čip na její horní straně, o který se můžete docela vážně popálit. Je však potřeba říci, že počítač celou dobu skutečně pracoval jak šroubek a nejevil nejmenší známky nestability ani při těch nejdrsnějších podmínkách. A to se cení. Není tedy až tak důležité, jak moc se komponenty přehřívají (i když by to samozřejmě mohlo mít vliv na jejich životnost), ale zda je počítač při své tichosti a relativně slušném výkonu schopen bez problémů fungovat. PC AGEN nejTišší+ to zvládá.