Vnitřek
Kapitoly článků
Chladič na procesoru je Zerotherm BTF95 „motýl“, bezvětráková heatpipová záležitost, která svou práci odvádí nanejvýš dobře. Pod ním je Core 2 Duo E6750, tedy druhé nejrychlejší Core 2 Duo (navíc s 1 333MHz sběrnicí), jaké lze sehnat (rychlejší už je jen E6850, cenový rozdíl by byl bezmála 1 900 Kč a troufám si tvrdit, že by se to na celkové hlučnosti sestavy nikterak neprojevilo, ani nároky na chlazení by nebylo potřeba měnit).
Grafickou kartou je MSI NX8600GTS-T2D512EZ-HD, tedy pasivně chlazená GeForce 8600GTS s 512 MB GDDR3 a podporou HDCP na DVI výstupech. Tady asi v tuto chvíli nic lepšího, co by se samo pasivně uchladilo, nenajdete. Výhoda tohoto chlazení navíc spočívá v odvodu tepla nad kartu, neboť teplo jak známo stoupá vzhůru, kde jej nasaje Noctua a vyexpeduje mimo PC. Dlužno dodat, že grafická karta je v tomto počítači nejžhavější komponentou, na některých jejích částech by nebyl problém uvařit čaj, kdyby tam šlo položit šálek. Větrák je však umístěn na strategicky optimálním místě a nezaznamenali jsme i při tom horku, co se uvnitř vyskytovalo, sebemenší problém se stabilitou, ani když jsme regulátor na zdroji otočili úplně doprava a nechali sestavu doslova makat ve 3D celou noc. Poněkud překvapením však bylo, že horní paměťové čipy grafiky nejsou vůbec ničím chlazeny – to bylo právě to místo, kde byla naměřena nejvyšší teplota, o tom ale až později.
Bezesporu nejhlučnější komponentou (pomineme-li DVD vypalovačku, na kterou v době práce co do vyluzovaného hlomozu opravdu nic nemá) je pevný disk. A protože nic není tak slyšet, jako právě pevný disk, rovná se hlučnost sestavy prakticky hlučnosti pevného disku. Samotný větrák Noctua má vydávat „ticho“ 8dBA, což je pro vaši orientaci hodnota, kterou prostě za normálních běžných okolností nemáte šanci slyšet („běžné ticho“ je samo o sobě hlučnější), zatímco pevný disk by měl dělat 28 dBA v klidu a 33 dBA při práci hlaviček, což už slyšet lze. Aby se minimalizoval přenos vibrací disku na skříň, je umístěn v jedné ze čtyř 5,25palcových pozic obalen antivibračním kitem NEXUS DiskTwin, který kromě snižování přenosu vibrací díky pryžovému uchycení disku tento chladí svými hliníkovými částmi.
Paměti jsou zde v podobě dvoukanálového kitu A-DATA DDR2-800 s tradičním časováním CL5, dohromady 2 GB. Ty žádný chladič nemají a ani jej vlastně nepotřebují.
V dolní části počítače ještě nalézáme poměrně hezky svázané kabely, mezi nimiž dominují dva SATA pro pevný disk a vypalovačku. Kromě nich jsou tu i kabely pro přívod USB ke čtečce a do postranních USB portů, no a samozřejmě tradiční „front-panelová“ změť, kde mimo jiné nechybí ani teplotní čidlo. Přední panel totiž obsahuje modře podsvícený displej zobrazující teplotu z tohoto čidla.
Všimli jste si nálepky, že počítač obsahuje 60denní verzi Microsoft Office 2007? Tak to prostě Agen v případě, že dodá s počítačem i předinstalované Windows, dělá a dělají to v poslední době i jiní prodejci. Komentovat to nebudu, raději zkritizuji něco jiného, a to umístění teplotního čidla (na obrázku výše je to ta čirá plastová trubička vpravo od knoflíkové baterie). V dolní části skříně má totiž pramalý význam, daleko lepší by bylo jej umístit třeba k čipsetu, nebo ještě lépe nad grafickou kartu. To by byla hnedka jiná čísla! I když … kdo ví, zda je čidlo konstruováno na bod varu ;-).
Nesmíme samozřejmě zapomenout ani na základní desku, kterou je ASUS P5K. Ta je postavena na čipsetu Intel P35, o zvuk se stará Realtek ALC883, k dispozici je i gigabitová síťovka, FireWire řadič, eSATA porty a v podobě čipu od firmy JMicron také PATA konektor, PS/2 už je jen jeden (pro klávesnici). Důležité je, že i čipset je chlazen pasivně.
Specifikace
Zrekapitulujeme si tedy celou specifikaci sestavy (jinými slovy z čeho se skládá):
|