VueScan 9: skenujeme konečně i pod 64bit Windows, Linuxem a Mac OS X
Kapitoly článků
Pár slov úvodem
K VueScanu
S ohledem na cenu VueScanu (~750/1500 Kč dle verze) se asi nevyplatí bavit o variantě, kdy program pořídíte proto, že váš letitý skener již v novějších Windows nefunguje, a tak se dnes při představení VueScanu zaměříme právě na zálohování rodinných negativů do digitální podoby.
VueScan sám o sobě podporuje více než 1500 modelů skenerů pod Windows, na Macintoshích si poradí s 1100 skenery a v Linuxu se 700. V Linuxu a Mac OS X jsou navíc přes projekt SANE (přesněji skrze sane-backends) podporovány skenery, které VueScan samotný neumí "nativně".
Ptáte-li se však, které skenery chybí, pak v Linuxu například nepočítejte s plochými skenery Canon, tedy i populárními modely jako 8800F či 9000F. Hledáte-li levný flatbed pro Linux s podporou skenování filmů (tedy prosvětlovací jednotkou ve víku skeneru), pak doporučuji poohlížet se u firmy Epson, jejíž skenery v "tučňákovi" bez potíží fungují (a to i bez VueScanu, linuxové ovladače pro Epson nesou i velmi jednoduchý program iscan).
Novinky a vlastnosti verze 9
- 64bitová verze: nově je VueScan dostupný v 64bitové verzi pro Windows, Linux i Mac OS X. To mimo jiné umožňuje pracovat snadněji s opravdu velkými skeny nad 3 GB velikosti, než tomu bylo u 32bitové verze pouštěné v 64bitových Windows. Třešničkou pro majitele Canon skenerů je možnost používat transparentní nástavce (tedy skenovat průsvitné předlohy - filmy) na 64bitových OS, což s VueScanem 8 nefungovalo. Obecně pak je díky tomuto podporováno na 64bitových operačních systémech více skenerů než dosud.
- Obecně vyšší rychlost a lepší odezva: program reaguje svižněji než dosud, navíc se rychleji spouští.
- Jednoduchá instalace: VueScan 9 je pouze jediný spouštěcí soubor. Nikam se nic neinstaluje, nekopíruje, můžete si jej brát sebou všude třeba na flashce (soubor má pouze ~5 MB).
- Jednoduché uživatelské rozhraní: více prostoru je věnováno skenům, méně volbám (na obrázcích i videu můžete vidět standardní nastavení GUI, není ale problém vybrat menší font).
- Automatická instalace pluginu do Photoshopu a TWAIN ovladače
- Univerzální binárka pro Mac OS X: 32bitová binárka funguje na Intel i PowerPC Macintoshích, x64 binárka pak na 32 i 64bit Intel strojích.
- Vylepšené lokalizace - zde se sluší zmínit, že VueScan plně podporuje češtinu i slovenčinu, jazyk pak automaticky volí dle nastavení operačního systému, přičemž je samozřejmě možné to uživatelsky změnit (to uvidíte ve videu).
Požadavky na běh jsou zcela minimální. Na Windows platformě běhá 32bitový VueScan od 2000 po 7, Mac OS X žádá v letité verzi 10.3.9 nebo vyšší a na Linuxu jej lze provozovat na většině distribucí (Ed pochopitelně netestuje běh na všech asi tak 500 tisících linuxových distrech :-).
64bitová verze VueScanu funguje na Windows XP. Vista a 7, Mac OS X je potřeba ve verzi 10.5 či vyšší, u Linuxu pak žádná změna.