Výkon AMD „Zacate“ změřen: rychlejší než Atom D510
Procesory „Zacate“ a „Ontario“ jsou přímou konkurencí především k Intelovým Atomům a podle toho je potřeba na testy nahlížet. Jak sami za chvilku uvidíte, pokud jde o srovnání „takt na takt“, pak zde vítězí „Zacate“, neboť na 1,6 GHz podával lepší výkon než 1,66GHz Atom. Ne o moc, ale přeci jen byl lepší.
(Pozor, zde je údaj v sekundách – čím menší, tím lepší.)
Největší rozdíl pak byl pochopitelně v jednovláknové práci (obrázek vpravo), protože ve vícevláknové Atom těží z Hyper-Threadingu, díky němuž se tváří jako čtyřjádro, zatímco „Zacate“ je pořád jen čistokrevné dvoujádro a na jednom vlákně Atom svou sílu prostě neukáže.
Na AnandTechu samozřejmě provedli více testů, my vybíráme jen některé, nyní se podíváme na rychlé srovnání s některými desktopovými grafikami (převážně integrovanými a low-endovými). V případě VIA Nano byla použita integrovaná grafika v čipsetu VN1000 (S3 Chrome 520).
Sami vidíte, že výsledky jsou „jak kde“, záměrně jsme vybrali dva grafy, jeden takový, kde je na tom integrovaná grafika v „Zacate“ celkem bídně a jeden takový, kde je na tom naopak dobře a dosahuje téměř na úroveň Radeonu HD 4290 v čipsetu AMD 890GX. Ještě se podívejme na dva grafy srovnávající „Zacate“ s mobilními grafikami, kde je situace podobná:
Prozatímní závěr je takový, že „Zacate“ je lepší než Atom, ale ne o moc. To hlavní je ale grafika, která rozhodně tu v Atomu strčí s přehledem do kapsy, zde by neměl být žádný problém třeba s akcelerací přehrávání HD videa, o čemž si může nechat GMA3150 v Atomu jen zdát (je to prakticky jen nepatrně vylepšená stará GMA 950). Se spotřebou by na tom měly být obě platformy srovnatelně, TDP AMD E-350 je 18 W + čipset až 4,7 W, Atom D510 13 W + čipset 2,1 W, jaká bude spotřeba v klidu, to ukáží až další testy (spotřeba testovací platformy, která není finálním produktem, nám nic reálného nepoví, takže údaj, že při kódování x264 videa si celá testovací sestava brala až 25 W, neřekne nic).
Jedna věc je jistá: „Ontario“ určené do netbooků bude pomalejší. Rozhodně pomalejší než Atom. Pokud se netbook jako celek neblýskne hyperkrásnou výdrží na baterie, bude se nejspíše prodávat o poznání hůře.