Navi 33: Výkon Radeonu RX 6800 XT - 6900 XT za $5xx
O Navi 33 toho již víme poměrně dost - počínaje informací, že půjde o jediné 6nm GPU architektury RDNA 3, které AMD na letošní rok chystá (ostatní využívají především 5nm proces) až po skutečnost, že zároveň půjde o jediné samostatné monolitické GPU na této architektuře.
Výkon současného high-endu
Začněme výkonem. O Navi 33 se opakovaně proslýchá, že bude dosahovat výkonu kolem současných Radeonů RX 6800 XT a RX 6900 XT. Některé zdroje hovořily o výkonu o trochu nižším, jiné o trochu (ale i nezanedbatelně) vyšším. Nejprve se mluvilo o 5120 stream-procesorech (jako u současné Navi 21), později o 4096 stream-procesorech, nyní některé zdroje inklinují k vyšší hodnotě (jakožto konfiguraci plně aktivního jádra). Zprávy o výkonu mírně vyšším nebo nižším než současný high-end by pak mohly odpovídat právě hodnotám 4096 nebo 5120 stream-procesorů. Druhá možnost (a zatím bych jí rozhodně nevylučoval) je, že by rasterizační výkon mohl být mírně nižší a ray-tracing mírně vyšší než u Radeonu RX 6900 XT.
Karta za ~$500
Redakce webu RedGamingTech přinesla od jednoho zdroj rámcový cíl co do cílené ceny. Nyní se cílí na částku „kolem $500“ nebo „$5xx“, což by znamenalo posun výkonu současného high-endu (oficiální ceny $649-$999) na částku kolem $500. Samotný 6nm proces (oproti 7nm) zvyšuje denzitu (počet tranzistorů na plochu) maximálně o 18 %, což je na jednu stranu jeho největší přínos - na druhou stranu z hlediska výrobních nákladů nejde o příliš podstatný posun v redukci výrobních nákladů. I z toho důvodu bude karta standardně osazovaná 8GB konfigurací. AMD ji pravděpodobně bude prezentovat jako produkt pro maximálně 2560×1440. Pro 4k bude nejspíš určena Navi 32 a pro vyšší rozlišení (5k, možná 8k) Navi 31.
Sběrnice - 128bit nebo 256bit?
S kapacitou paměti souvisí i sběrnice. Ta, podle všech dosavadních zdrojů, měla v případě Navi 33 dosahovat 128bit šíře. Na 128bit sběrnici v současnosti nelze osadit více než 8 GB paměti, protože více než 2GB (16Gbit) / 32bit čipy nikdo nevyrábí. A ze čtyř 2GB čipů více než 8 GB paměti poskládat nelze. Technologická možnost tu sice je, jde o tzv. clam-shell režim, když jsou po obou stranách PCB osazovány paměti, které se dělí o kanál, ale s ohledem na složitost a náklady takového řešení se neuplatňuje jinde než v profesionálním segmentu nebo výjimečně v ultra-high-endu (což není případ karty pro ~$500 hladinu).
Vraťme se však ke sběrnici: RedGamingTech okrajově zmínil, že by Navi 33 měla nést 256bit sběrnici. Jak již bylo řečeno, v předchozích zdrojích pro to není opora, tato informace nebyla zmíněna jako citace některého ze zdrojů RedGamingTech (prostě mimochodem padla) a je tak obtížné odhadovat, zda na ní může být něco pravdy, nebo vznikla jako mylný výklad jinak pravdivých informací. 256bit sběrnice by umožňovala osadit i 16GB paměti, což by byla teoretická výhoda (bylo by možné později přijít i s 16GB modely Navi 33), na druhé strany by tu byla nevýhoda v podobě vyšších nákladů. A nakonec by nedávalo dost dobrý smysl osazovat nejnižší i nejvyšší čip jedné generace stejně širokou sběrnicí. Pokud Navi 31 stačí 256bit, měla by Navi 33 stačit 128bit. Jediné smysluplné vysvětlení by mohlo být, že se AMD z nějakého důvodu rozhodla preferovat konfiguraci s menší Infinity Cache a širší sběrnicí před větší Infinity Cache a užší sběrnicí. Dokud však nebude použití 256bit sběrnice potvrzeno jiným nezávislým zdrojem, bude lepší si od této zprávy ponechat určitý odstup.
Radeony RX 7000 s GPU architektury RDNA 3 budou vydaná během letošního čtvrtého kvartálu, tedy na podzim. AMD jako první pošle na trh novou generaci procesorů Ryzen (Zen 4) ve třetím kvartálu (léto); grafické karty zacílí až na předvánoční sezónu.