Výroba GeForce GTX 1080 Ti znovu spuštěna
GeForce GTX 1080 Ti byla high-endová grafická karta z generace Pascal. K jejímu vydání došlo začátkem března 2017 a nabízela 16nm jádro GP102 s aktivními 3584 stream-procesory. V podstatě šlo o bezmála o rok starší Titan X s mírně zúženou paměťovou sběrnicí a o $500 příznivější cenovkou: $699.
Navzdory tomuto cenovému zvýhodnění byla stále považována za poměrně drahý produkt a její prodeje nakonec nejvíce nakoplo ohlášení generace Turing, kterážto byla ještě dražší a při výprodejových cenách Pascalu nabízel horší poměr cena / výkon / kapacita paměti. O GeForce GTX 1080 Ti se tak nejvíce mluvilo na přelomu léta a podzimu 2018 jakožto o výhodnější alternativě GeForce RTX 2080. Velký zájem byl v září a po větší část října 2018, pak dostupnost opadla a ceny stouply - zřejmě v důsledku ukončování výroby.
Pascal GP102, foto Fritzchens Fritz
Je proto zajímavost, že karta s bezmála pět let starým jádrem, která je dva a půl roku „mrtvá“, se nyní objevila v kusech s datem výroby 2021. Jako první na tuto skutečnost upozornil známý leakera harukaze, který při reklamaci GeForce GTX 1080 Ti od EVGA dostal právě nový kus s letošním datem výroby.
Objevil se názor, že jde pravděpodobně jen o několik málo karet vyrobených pro reklamační účely, ale tato teorie se nejeví jako pravděpodobná. Jednak se nezdá, že by si firma vyrábějící grafické karty nechávala tři roky ležet na skladě high-endová GPU, která mohla v roce 2018 výhodně prodat a u nichž znamená dlouhodobé skladování propad ceny. Jednak si nevybavuju jediný případ, kdy by zákazník v reklamaci po 2,5 letech od ukončení výroby grafické karty dostal nový kus vyrobený v roce reklamace. Nakonec lze říct, že opětovné spouštění výroby karet v podobě pár kusů na reklamace - zvlášť v současné situaci - nemá smysl. V době, kdy jsou linky na výrobu $1000-$2000 karet vytížené naplno, nezastaví firma výrobu, aby mohla linku přestavět, vyrobit na ní pár vykopávek pro pokrytí reklamací, poté znovu přestavět a vrátit se k výrobě několikanásobně rentabilnějšího produktu. V takové situaci je smysluplnější vrátit zákazníkovi $500 a namísto toho dále vyrábět karty, na jejichž prodeji se vydělá několikanásobně víc než by se ušetřilo na vyřešení reklamace výměnou (nehledě na prostoje).
Jeví se jako pravděpodobnější, že se někde vzala větší várka čipů GA102, díky které bylo rentabilní výrobu GeForce GTX 1080 Ti plnohodnotně obnovit (nikoli na pár karet na vyřešení reklamací). Nejasné zůstává, zda i Nvidia vyrobila novou várku čipů GP102 (vyloučit to nelze, 16nm proces TSMC není tak vytížený jako 7nm) a co přesně za obnovením výroby karet stojí (míněny možnosti jako zakázka od OEM partnera, poptávka těžařů, plán pustit karty na retail trh ap.)