Vyšel Cinebench 2024 s novým jádrem, vyšší zátěží a podporou GPU [+výsledky]
Mezi pozitiva by se dala řadit podpora výkonnějších procesorů (což chápeme jako podporu vyššího počtu vláken), podporu plné GPU akcelerace a využití totožné scény (pokoj s monsterou) pro procesorový i grafický test. Jejich výsledky (skóre) je tudíž možné vzájemně porovnávat. Podporovány jsou systémy x86 / x64, v grafickém testu je podporován hardware AMD, Intelu a Applu.
Scéna Cinebench 2024 (Maxon)
Nyní k negativům. Formálně lze zmínit „nekompatibilitu“ výsledků se staršími verzemi Cinebench (ale zde asi opak nikdo neočekával). Větší problém je, že benchmark vyžaduje minimálně Windows 10, takže porovnání výkonu se staršími systémy (procesory) bude dost problém, neboť starší hardware provozovaný obvykle na Windows 7 (nebo starších verzích) není jak otestovat. Pokud jde o grafický test, vyžaduje jako úplné minimum(!) 8 GB grafické paměti. 6GB grafické karty (a nižší) neotestujete. Nakonec významně narostl i samotný balíček dat. Cinebench R15 měl 257 MB, Cinebech R20 518 MB, Cinebench R23 631 MB a nový Cinebech 2024 2415 MB (zazipovaný 1341 MB).
Pokud jde o výkonnostní výsledky, pohybují se procesory pro standardní desktop posledních generací v rozpětí cca 500-2300 bodů. Grafické karty pak dosahují skóre v řádu desítek tisíc bodů. Pro lepší představu se můžeme podívat na výsledky uživatelských testů - mějte však na paměti, že jsou testované na velmi rozličných sestavách (nezanedbatelný vliv má např. konfigurace pamětí) a procesory nemusejí běžet vždy v tovární konfiguraci.
Pokud jde o instrukční sady, zdá se, že Cinebench 2024 je na stejné úrovni jako Cinebench R23, což znamená, že nevyužívá AVX-512. Alexander Yee, který porovnával CPU test obou verzí, nezjistil žádný významný rozdíl ve využití procesorových jader, pouze výrazně zvýšené nároky na propustnost pamětí.
Odkaz ke stažení Cinebench 2024 najdete ve zdrojích.