Vyšel Service Pack 1 pro Windows 7 a Windows Server 2008 R2. Co přináší?
Kapitoly článků
Jak asi už víte, SP1 pro Windows Server 2008 R2 poskytuje komplexní sadu pro virtualizaci v podnikové sféře. Zahrnuje nové možnosti virtualizace pro dynamickou paměť a technologii Microsoft RemoteFX. Pro Windows 7 se jedná v podstatě jen o soubor záplat a oprav vydaných od začátku existence systému, největší smysl tedy bude mít SP1 integrovaný přímo do instalačky, abyste nemuseli nově nainstalovaný systém nejprve trápit instalací záplat. Přesto můžete nějaké změny zaznamenat.
Byla např. opravena chyba, kdy systém s Windows 7 připojený přes HDMI do zobrazovadla zpracovávajícího i zvuk, mohl po restartu ztratit právě zvukové spojení s takto připojeným displejem (tento problém jsme sami pozorovali, ale mysleli jsme si, že je to problém ovladačů grafické karty, neboť později po jejich aktualizaci se přestal objevovat, hlavně se ale neobjevoval po restartu, ale po probuzení po uspání, možná šlo o něco jiného).
Další změnu udělal Microsoft ve zpracování XPS dokumentů, přesněji v té části, která se zabývá tiskem. XPS dokumenty, které mají některé stránky na výšku a jiné na šířku, se dosud mohly tisknout tak, že se všechny strany vytiskly stejně (a tudíž některé špatně), nyní by to mělo být opraveno a stránky XPS dokumentů by se měly tisknout korektně v závislosti na jejich orientaci.
Pro Windows Server 2008 R2 i Windows 7 pak platí další větší či menší změny. Mezi tu relativně velkou patří podpora pro instrukční sadu AVX (Advanced Vector Extensions).
Neméně zajímavé je vylepšení v podpoře 4kB sektorů pevných disků známých pod označením „Advanced Format“. Ty se pro systém sice tváří jako 512bajtové (rozhraní pevných disků to tak v rámci zpětné kompatibility emuluje), existuje však způsob, jak zjistit, že jde o 4kB a náležitě (efektivně) s nimi pracovat (pro korektní zjištění velikosti sektoru se používá nový příkaz
Další problém se 4kB sektory, který rovněž řeší oprava KB982018, se týká NTFS (KB982018 ve skutečnosti řeší celkem pět problémů, o všech si povíme). NTFS ovladač jednoduše nepočítá s tím, že by mohly být sektory na disku velké 4 kB, když se disk tváří, jakože jeho sektory jsou velké 512 bajtů. Tím pochopitelně může docházet k nesprávnému zarovnávání logických sektorů na fyzické, což snižuje výkon disku a potenciálně i jeho spolehlivost kvůli nutným přepisům částí disků, které by jinak nebylo potřeba přepisovat.
Podobný problém se týká ovladače USBStor pro práci s USB úložišti. Nedokázal si zkrátka korektně zjistit velikost sektoru na některých USB discích (nepodporoval jeden k tomu určený příkaz). Stejný problém měl ovšem i ovladač Storport, který je používán mnoha výrobci řadičů, chyběla mu podpora pro tentýž příkaz jako u USBStor ovladače.
Nakonec obsahuje tento hotfix také aktualizované verze ovladačů
Je ovšem dobré říci jednu důležitou věc: Windows 7 (i Windows Server 2008 R2), a to ani se Service Packem 1, nepodporují disky s nativními 4kB sektory bez emulace 512bajtových sektorů. Pokud disk vrací pouze informaci o tom, že má 4kB sektory, systémy Windows je nepodporují. Microsoft samozřejmě situaci sleduje (pravděpodobně ještě na trhu takové disky nejsou) a jakmile to bude aktuální, vydá patřičnou opravu. Disky s jinou velikostí sektorů než 4 kB, nebo 512 bajtů, jednoduše nepodporuje a nic nenapovídá tomu, že by Microsoft o podpoře uvažoval. Možná, že takové disky ani v dohledné době nikdo nehodlá vyrábět.
Jinak pro zajímavost: pokud jde o Intel čipsety, 4kB sektory (emulované, tzv. „512e“) v AHCI režimu i v RAID režimu s nainstalovaným ovladačem pro Rapid Storage Technology minimálně verze 9.6, podporují čipsety zpětně až do ICH7. Totéž platí pro podporu příkazu TRIM pro SSD.
To by bylo z těch nejzajímavějších vylepšení pro Windows 7 zhruba vše. Věci převážně pro firmy, jako je DirectAccess pro lepší spojení do firemní sítě přes internet, nebo podporu Managed Service Accounts, rozebírat nebudeme. Je dobré vědět, že instalace SP1 nezvyšuje hardwarové nároky na samotný operační systém, ty zůstávají stejné jako pro původní (RTM) verzi. Service Pack by neměl být instalován, pokud je na počítači dřívější nefinální verze, tu je potřeba nejprve odinstalovat. Pokud používáte ještě Release Candidate verzi, pak vězte, že bude funkční pouze do 30. listopadu letošního roku, varovat začne už od 30. srpna.
Pokud používáte systém Windows 7 a nechcete stahovat celý instalační balík, budete si muset počkat, až se vám SP1 objeví na Windows Update. Pak bude velikost stažení kolem 44 MB pro 32bit. verzi Windows 7 a kolem 74 MB pro x64 verzi (pro Windows Server 2008 R2, který je jen v x64 a IA-64 verzi, to bude kolem 96 MB pro x64 verzi, pro IA-64 na Windows Update zřejmě SP1 nevyjde, bude potřeba stáhnout instalačku celou, která má kolem 511 MB).
Microsoft také informuje, že neví o žádných vážných potížích souvisejících s instalací SP1, které by bylo nutné potenciálně po jeho instalaci řešit.
Odkazy ke stažení vám nabízíme pro 32bitovou a 64bitovou (x64) verzi Service Packu 1. 32bitová je pouze pro Windows 7, neboť Windows Server 2008 R2 už jako 32bitový nevyšel, x64 verze je pro oba systémy. DVD ISO image soubor obsahuje všechny, včetně IA-64 pro Windows Server 2008 R2. Balíky obsahují všechny jazykové mutace, tedy i češtinu a slovenštinu (tam, kde je podporována).
32bit. (x86) Windows 7 SP1 |
64bit. (x64) Windows 7 SP1 Windows Server 2008 R2 SP1 |
---|---|
Windows6.1-KB976932-x86.exe | Windows6.1-KB976932-x64.exe |
7601.17514.101119-1850_Update_SP_Wave1-GRMSP1.1_DVD.iso |
Na další straně najdete kompletní seznam všech oprav a bezpečnostních záplat, které Service Pack 1 obsahuje. Je zajímavé, že zahrnuje pouze 39 Security Bulletinů, avšak 751 oprav (a Rollup Update pro Hyper-V server).