Vzhled, ovládání a přehrávání
Kapitoly článků
Vzhled, ovládací prvky a konektory
iRiver H10 je malý, tenký a lehký. Tělo metalické barvy má čelní i zadní panel z hliníku, z boků je použit plast. Dominantním prvkem přední strany je kromě displeje především vertikální touchpad doplněný dvěma klávesami. Na pravém boku se nachází 3 tlačítka pro přehrávání, na levém vypínač a vestavěný mikrofon. Zdířky pro sluchátka a dálkové ovládání jsou shora spolu se zámkem kláves. Zmíněné dálkové ovládání bez displeje patří do volitelného příslušenství, až na konektor je stejné jako pro iRivery řady H300 a PMP, ale bohužel u nás ještě není k dostání.
USB kabel se zabudovaným konektorem pro síťový adaptér se připojuje zespodu do speciální sběrnice. Ta je chráněna před prachem pryžovou krytkou, která se dá zcela vyndat a zcela ztratit. Asi nejsem první, kdo na to přišel, takže v balení najdete ještě 2 náhradní. Odnímatelný akumulátorový blok na zadní straně přináší výhodu snadné vyměnitelnosti (dokoupíte náhradní a máte dvojnásobnou hrací dobu). Konektory pro linkový vstup a výstup najdete pouze na dokovací stanici (kolébce), ta je také volitelným příslušenstvím a dá se dokoupit u distributora za baťovských 999,- Kč. Kromě line-in/out má ještě přípojku pro napájecí adaptér a USB 2.0 konektor.
Když už chválím design a konstrukci, musím se zastavit i u pouzdra. Použitý materiál (měkká guma) působí kvalitně, je příjemný na dotek a poskytuje dobrou ochranu před oděrkami. Má prostřihy pro touchpad a displej, přistup ke všem konektorům zůstává volný, ale tlačítka jsou překrytá, aby se do nich nedostávala nečistota (komfort ovládání tím nijak netrpí). Pouzdro lze zasunout za opasek díky klipu, který je dostatečně tuhý a pevně drží i při běhání.
Displej
Barevný LCD displej s úhlopříčkou 1,5 palce zobrazí 260 000 barev. Rozlišení oficiální specifikace neuvádí, ale napočítal jsem zhruba 125×125 bodů. Je dostatečně velký pro 8 až 9 řádků textu (v závislosti na režimu) a je velmi dobře čitelný, i když na přímém slunci je s barevnými displeji vždycky problém (to platí obecně). Pro někoho velkou výhodou bude i možnost zvolit si celé menu v češtině. Až na jeden menší úlet je překlad všech položek velmi dobrý, o to víc, že prý vzniká už v Koreji.
Podpora češtiny
Podpora české diakritiky je tradičně u iRiveru bez problémů v názvech souborů, adresářů, v ID3 tagu u MP3 souborů a samozřejmě i v počeštěném menu, nezvládá ji jen v prohlížeči textových souborů. Problém se může vyskytnout, pokud spouštíte hudební soubory z režimu Browseru při procházení obsahu paměti, pak z nějakého důvodu nefunguje čeština v ID3 tagu správně. Při vyhledání a spuštění skladby z hudební databáze v režimu Music je přitom vše v pořádku.
Ovládání a přehrávání
- Použitá verze firmware: 2.05e
Dotykové ovládání nezapře inspiraci konkurencí a slouží k regulaci hlasitosti a posuvu v nabídkách a seznamech. Zpočátku mi přišlo málo citlivé, ale jde spíš o zvyk. Práce designérů neskončila na vnějším vzhledu, ale pokračovala až do nitra, grafické rozhraní je pěkné a propracované - jednotlivé módy mají rozdílné barevné ladění (režim rádia je celý do červena, režim hudby do modra atd.), tapety na pozadí, rolování názvů je krásně plynulé ... asi to dává obvodům přístroje docela zabrat, občas jsem zaznamenal pomalejší odezvu na povely, např. při procházení hodně zaplněné paměti, ale není to nic závažného.
Navigace v souborech
Stejně jako předchozí HDD přehrávače iRiver, nabízí H10 možnost vyhledávat hudbu nejen ve stromové struktuře adresářů na disku, ale také podle informací z ID3 tagu (interpreti, alba, žánry a názvy skladeb). Potřebnou databázi vytvoří (v případě UMS verze přehrávače) dodávaný program iRiver Plus buď přímo během transferu souborů anebo dodatečně (když nahrajete soubory v běžném souborovém manažeru). Původní (starší) verze firmware měla nehezkou vlastnost třídit písničky z jednoho alba zásadně podle jména, naštěstí to zanedlouho spravil update a s novým firmware již vše funguje tak jak má a skladby zůstávají ve stejném pořadí jako na albu. Jinak samozřejmě zůstává i možnost probírat se přímo hudebními soubory uloženými na disku, ale připravíte se tak o možnosti jako přidávání souborů do playlistů nebo hodnocení oblíbenosti.
Již na začátku jsem upozorňoval na odlišnost MTP verze přehrávače. K synchronizaci hudby z počítače do iRiveru totiž slouží nově Windows Media Player 10. Pokud nepatříte zrovna k fanouškům tohoto přehrávače, nechytejte se ještě za hlavu (způsob synchronizace je totiž velmi podobný jako v iRiver Plus, jen tu databázi hudby už nevytvoříte dodatečně), ale klidně s tím počkejte, protože další překvapení vás čeká v ještě části o připojení k počítači.
Přehrávání
Během přehrávání vidíte na displeji jako hlavní informaci jméno interpreta a skladby z ID3 tagu plus další nezbytné údaje jako odehraný a celkový čas (číselně i graficky), typ souboru, režim přehrávání, hodiny a ukazatel stavu akumulátoru. Zvolený ekvalizér zjistíte až po stisku tlačítka (ale pak je opravdu z čeho vybírat), datový tok souboru pro změnu nezjistíte vůbec.
Kromě normálního přehrávání lze zvolit obvyklé opakování jedné i všech skladeb a náhodný výběr. Větší možnosti ale skýtá podpora playlistů: můžete jednoduše přidávat písničky do tzv. Quick listu stiskem jediného tlačítka, přehrávač si dokonce sám vytváří seznamy z nejposlouchanějších a z naposledy přehrávaných skladeb anebo je můžete během poslechu sami hodnotit přidělením 1 až 5 hvězdiček. Komu by to nestačilo, využije i playlisty z počítače, k tomu je ale potřeba obslužný software (iRiver Plus nebo WMP 10), známé M3U playlisty z Winampu přímo nepodporuje (seznamy v přehrávači mají příponu .plp). Dále jistě oceníte funkci Resume, která zajistí přehrávání přesně od místa, kde jste naposledy skončili (u přenosných přehrávačů je to nutnost), případě velmi příjemnou Fade-in (pozvolný nástup zvuku do plné hlasitosti). Překvapivě ale H10 postrádá opakování úseku A-B repeat, funkci Study, změnu rychlosti přehrávání nebo dnes tolik běžné zobrazení textu písní na displeji (Lyrics).
Rychloposuv, mezery mezi skladbami a odolnost proti otřesům
Chybějící funkce Study je kompenzována alespoň volitelným rychloposuvem 1× - 6×, ale přes hodinovou skladbu to trvá v nejlepším případě přes 5 minut. Při vyhledávání je zato k dispozici použitelný příposlech (i když trochu trhaný). Mezery mezi skladbami dělá asi 200 až 300 ms (u všech podporovaných formátů), u navazujících to poznat je jako znatelné přerušení.
Odolnost harddiskových přístrojů je oblíbené téma, sportovci stejně raději sáhnou po flashovém přehrávači (i z jiných důvodů), za sebe mohu říct, že jsem se s výpadky při běžném používání a pohybu nesetkal. Výrobce neuvádí velikost vyrovnávací paměti a vzhledem k absenci jakékoliv indikace činnosti disku ji nešlo ani změřit, u přehrávačů této kategorie však bývá kolem 8-16 MB. Oproti větším kolegům by celková odolnost měla být lepší, protože díky menším rozměrům jsou menší i působící setrvačné síly. Přesto je potřeba dávat pozor především na pády a nárazy, které by mohly poškodit pohyblivé části mechaniky.