Zvuk, rádio, nahrávání, napájení a výdrž
Kapitoly článků
Kvalita a úpravy zvuku
- Referenční sluchátka: Koss Porta Pro
Pokud jste již měli tu čest s nějakým iRiverem, ani H10 by vás po zvukové stránce nezklamal. Výkon sluchátkového výstupu je slušných 18 × 18 mW, zvuk je čistý, jasný a plný, jak se na kvalitní přenosný přehrávač sluší. Při rostoucí hlasitosti nemá tendenci ke zkreslení ani při zapnutém ekvalizéru, který dává na výběr nevídaných 30(!) přednastavených křivek. I ty jsou poměrně vyvážené a mohou hodně pomoci na špuntových sluchátkách. Když už je o nich řeč, přiložené špunty Sennheiser hrají docela slušně, ale pro skutečný zážitek z poslechu neváhejte investovat do kvalitních polštářkových, nebudete litovat. Pro vyznavače vlastních úprav zvuku se nabízí ještě uživatelský 5pásmový ekvalizér a zvukové efekty SRS WOW (ekvalizér a SRS ale nejdou kombinovat dohromady).
FM rádio
Vestavěné rádio (o které je ochuzena verze s označením PURE) má velmi dobrý zvuk. Kabel od sluchátek funguje jako anténa, tuner má dobrou citlivost a automatické přepínání mono/stero. 20 předvoleb můžete ladit a ukládat ručně nebo použít funkci auto scan, která se o to postará za vás a předvolby lze i pojmenovat v programu iRiver Plus. Z rádia je možno při poslechu též nahrávat.
Nahrávání
Kromě rádia umí iRiver v základním vybavení nahrávat také z vestavěného mikrofonu, v obou případech v kvalitách 32, 64 a 128 kb/s (označeny jako nízká, střední a vysoká), nastavenou kvalitu se ale dozvíte jen z menu, hlavní displej ji neukazuje. Nahrávku z rádia umí přístroj spustit i sám v předem nastavenou dobu v trvání od 5 do 255 minut. Citlivost mikrofonu nastavovat nelze, ale ve specifikacích je zmínka o funkci AGC (Automatic Gain Control), která by podle názvu měla řídit úroveň signálu automaticky. Chybí jen aktivace nahrávky hlasem a odposlech ve sluchátkách. Kvalita zaznamenaného hlasu je slušná, ale opět platí, že na přednášky se lépe hodí skutečný diktafon, nejlépe se směrovým mikrofonem.
Pro nahrávání z linkového vstupu je nutné dovybavit přístroj dokovací stanicí, pak by dostupné datové toky měly být 128, 192 a 320 kb/s (bez záruky, tyto hodnoty předpokládám podle max. doby nahrávky uvedené v manuálu). U linkového vstupu jde ještě aktivovat CD sync (oddělení jednotlivých skladeb) a také nastavit úroveň citlivosti. Nahrané soubory jdou jako jediné mazat.
Další funkce a nastavení
Prohlížení textů a fotografií
iRiver H10 nabízí trochu víc, než jen přehrávání hudby, např. čtení textů uložených v TXT souborech. Navigace se provádí touchpadem nebo přímým zadáním čísla stránky na počítadle. Podpora češtiny ale není valná a také není hezké, že slova na konci řádku zalamuje v půli. Dále zvládne slideshow fotografií ve formátu JPG s rozlišením i přes 10 megapixelů. Na čtvercový formát displeje dobře pasují obrázky obalů CD, ale rozlišení je poměrně hrubé a pozorovací úhly jsou malé. Příjemné je, že fotografie a texty jdou prohlížet současně s poslechem hudby.
Možnosti nastavení
Na široké volby nastavení jsme iRiveru zvyklí již z dřívějších modelů. V podrobném nastavení přístroje najdeme např. funkce Sleep timer (vypnutí před usnutím) v rozsahu 10 min až 5 hodin, vypínání při nečinnosti po 10 s až 10 min, volbu jazyka, rychlost rolování textu na displeji, rolování textu na displeji (3 rychlosti) nebo dobu podsvětlení displeje v rozmezí 5 sekund až 30 minut.
Připojení k PC
Dostáváme se k nejkontroverznější části a tou je připojení k počítači. Podporované operační systémy jsou pouze Windows 2000 a XP, se staršími Windows 98 už výrobce zřejmě nepočítá (o jiných OS nemluvě). "Normální" verze iRiveru H10 ještě podporuje UMS (USB Mass Storage), v počítači jej vidíte jako další disk se souborovým systémem FAT32 a můžete na něj ukládat hudbu i libovolná data. Dokáže tak nahradit i slušně velký flashdisk.
Změna ve fungování ovšem nastala u MTP verze - ani mi tolik nevadí použití Windows Media Playeru 10 místo iRiver Plus, větší ranou je, že MTP verze už nepodporuje UMS a připojí se jako "zvukové zařízení", podpora se navíc omezila jen na Windows XP. Sice je stále možné kopírovat hudební i nehudební soubory do paměti přehrávače i zpátky do PC přes Průzkumníka ve Windows, ale např. v Total Commanderu už přehrávač neuvidíte jako výměnný disk, což mi dosti chybí. Přicházíte dále o možnost vytvářet vlastní adresáře, neuvidíte obsazené místo v paměti a hudební databázi z ID3 tagů už nevytvoříte dodatečně (jako s programem iRiver Plus).
Přenosová rychlost
Naměřené přenosové rychlosti z programu Sisoft Sandra 2005.2.10.50
|
Tabulka a graf mluví za vše, co k tomu dodat? Ano, velké harddiskové přehrávače jsou až dvakrát rychlejší, ale srovnáváme-li s flashovými, jsou to výsledky více než krásné.
Upgrade firmware a vlastní logo
V programu iRiver Plus můžete zaškrtnout automatickou kontrolu verze firmware po připojení přístroje. Pokud jste připojeni k internetu, zjišťuje si sám dostupnost novější verze, v případě potřeby ji stáhne a po vašem svolení provede update. Stejnou akci můžete provést ručně stažením .exe souboru ze stránek výrobce a po připojení přehrávače jej spustit (samozřejmě pod Windows). Kdybych si chtěl trochu vymýšlet, mohl bych si postesknout nad nepodporou vlastních tapet, animací nebo spořičů, velký barevný displej k tomu přímo svádí.
Napájení a výdrž
Napájení obstarává odnímatelný lithium-ionový akumulátor s napětím 3,7 V. Plně nabitý by měl podle specifikace zajistit hrací dobu až 12 hodin (MP3 128 kb/s, hlasitost 20/40, ekvalizer Normal a vypnutý displej). V testu reálné výdrže jsem mu dal zabrat o něco víc: musel přehrávat MP3 s průměrným datovým tokem alespoň 192 kb/s a VBR, s hlasitostí 23-25/40, s občas zapnutým ekvalizérem a často zapnutým displejem. Dosáhl jsem něco přes 10 hodin, což není úplně špatné, ale takových 20 hodin bych si nechal líbit víc (druhá baterie by se určitě hodila). Dobíjení trvá asi 3 hodiny dodávaným síťovým adaptérem nebo přes USB (o něco déle). Instalace akumulátoru prostým zasunutím kromě prodloužení hrací doby již rovnou zodpovídá otázku jeho výměny poté, co doslouží. Cena samostatné baterie by měla být kolem slušných 500-700,- Kč, sehnat se dá zatím v servisu distributora (jako náhradní díl).