Vzhled, ovládání a přehrávání
Kapitoly článků
Vzhled, ovládácí prvky a konektory
Teac zaujme především černým hliníkovým tělem, doplněným o stříbrný rámeček kolem displeje a tlačítka stejné barvy. Po stranách jsou doplňky z měkkého plastu, které zpříjemňují úchop. Integrovaný mikrofon najdeme navrchu, sluchátka se připojují z pravé strany, zespodu je linkový vstup a pod krytkou USB konektor spolu s reset tlačítkem. Oba audio konektory jsou řešeny jacky 2,5 mm, nicméně přiložena je i redukce na běžnější 3,5mm jack, jaký má většina sluchátek. Dodávané pouzdro je ze zdařilé imitace kůže, je pevné a tvrdé a přes displej a ovládací prvky je přetažena průhledná slída. Klipem na zadní straně lze přehrávač uchytit na opasek, což spoustě lidí vyřeší problém s nošením. Existuje ještě dálkové ovládání jako volitelné příslušenství, podle dostupných obrázků je to šňůrka na krk s integrovanými tlačítky (proto ten jeden kontakt navíc na sluchátkovém konektoru).
Hlavním ovládacím prvkem je čtyřsměrný křížový ovladač oválného tvaru, bílá vypouklina v jeho středu však není potvrzovací tlačítko, ale pouze barevně svítící dioda. Sousední 4 tlačítka mají funkce: Play, Mode, A-B repeat a Stop/Zapnutí a vypnutí přístroje.
Displej
Barevný TFT LCD displej s úhlopříčkou 1,8" a rozlišením 160 × 128 bodů zobrazí 65 536 barev a poskytuje velmi slušné zobrazení. Má regulovatelné podsvícení a umožňuje prohlížení fotografií i přehrávání videa. Základním ovládacím rozhraním na displeji je pracovní plocha s funkcemi: přehrávání MP3, nahrávání, FM rádio, hry a jednoduchý souborový manažer (Explorer). V módu MP3 displej zobrazuje v jednom řádku rolující název interpreta a skladby z ID3 tagu, hlasitost, spektrální analyzér, odehraný nebo zbývající čas, typ ekvalizéru, způsob opakování a také časovou osu přehrávání i zapnuté opakování úseku (A-B repeat). V Exploreru se na displej vejde 6 řádků, adresáře a soubory jsou označeny ikonkami jako ve Windows, v rohu se číslem ukazuje počet položek v aktuálním adresáři a po pravé straně nechybí posuvník pro lepší orientaci.
Ovládání
- Použitá verze firmware: 2005-10-12
Pozn.: V článku uváděné funkce a vlastnosti se vztahují k uvedené verzi firmwaru, která byla dostupná v době testu, a mohou se časem změnit s dalším updatem.
Ergonomie a komfort ovládání u Teacu nejsou tak dotažené, jak u zkušenějších značek v oboru. První problém vidím v ne moc dobře navrženém hlavním čtyřsměrném ovladači - chybí mu uprostřed potvrzovací tlačítko (místo něj je pouze dioda svítící a blikající různými barvami), je příliš zapuštěný v těle přístroje, vyžaduje větší ovládací sílu a celkově není moc vhodný pro uživatele s většími prsty. Do toho se přidává druhý problém se strukturováním ovládacího menu a položek v něm - např. playlist (seznam skladeb), asi nejpoužívanější funkce při přehrávání, je až na konci seznamu funkcí (naštěstí kurzor umí skočit rovnou i na konec), tento seznam je přístupný přes samostatné tlačítko Menu vedle hlavního ovladače a výběr položky se provádí zase úplně jiným tlačítkem (Play) ... ne že bych si na to za hodinu nezvykl, ale vyžaduje to zbytečně moc přehmatávání, zbytečný pohyb v menu a zbytečně moc stisků. Tentokrát jsem se v kritice trochu víc rozjel, ale pro mě je jednoduché, příjemné a intuitivní ovládání u každého přehrávače prostě základ a dělá jeden z hlavních dojmů přístroje (vedle designu, displeje, nabídky funkcí a zvuku). Další (menší) výtka se týká operací s diskem - při nich je často přístroj zcela zaneprázdněn a nereaguje chvilku ani na tlačítka. Jedná se o pár sekund, ale děje se to třeba na začátku každé skladby, která se nahrává z disku do paměti. Nechytlo mě ani blokování kláves, které je řešeno stiskem dvou tlačítek (podobně jako mobilu) na rozdíl od obvyklého samostatného posuvného přepínače.
Přehrávání hudby
Start přehrávače je na harddiskový přístroj celkem rychlý, musíte zhlédnout animované logo a zběsile blikající barevnou diodu (toto uvítání lze odstranit podstrčením prázdného souboru s logem při instalaci firmwaru, ale u testovaného kusu to pak způsobovalo závažné problémy po startu v módu Explorer, takže nelze doporučit). Pro přehrání jakékoliv hudby je nutné nejdříve soubory přidat do playlistu (po jednom nebo celý adresář), tento seznam skladeb však nejde uložit a je omezen na 100 položek. Mazat lze buď jednotlivé položky nebo všechny a hned zde zmíním jednu drobnost, která se mi moc nelíbí - při smazání celého seznamu se zastaví přehrávání a začne zase až když přidáte další skladbu. Působí to trochu násilně a přitom by stačilo jen nechat dohrát tu poslední. Snad takové věci opraví některý z příštích firmwarů.
Rychloposuv ve skladbách
Zpočátku je rychloposuv dostatečně pomalý na strefení se do konkrétního místa a pak rapidně zrychlí, takže hodinovou skladbu přeletíte za necelých 20 sekund - perfektní pro dlouhé sety nebo mluvené slovo.
Zobrazení textů k písničkám
Texty skladeb (Lyrics) musí být ve formátu LRC, zobrazují se pak ve 2 řádcích pod názvem skladby (v tomto místě je jinak spektrální analyzér). Text i s časovými značkami je potřeba nejprve vytvořit v nějakém editoru, bohužel, stejně jako u videa však potřebný software nenajdete ani na jednom z přiložených CD a musíte si ho sehnat sami. Naštěstí není problém v dnešní době stáhnout z internetu např. Lyrics Editor.
Mezery mezi skladbami a odolnost proti otřesům
Přehrávač si neumí "sáhnout" na disk pro další skladbu dříve, než ta předchozí dohraje a mezery mezi navazujícími písničkami jsou tudíž asi 2 sekundy (u všech podporovaných formátů), což je celkem dost a někdy to ruší. Skoro bych i řekl, že je to spíš vlastnost čipsetu než firmwaru, protože přístroj je při práci s diskem vůbec dost zaneprázdněn. Odolnost proti otřesům je u harddiskových přístrojů logicky nižší než u flashových, hodně však záleží na způsobu zátěže, protože čtení z disku probíhá nárazově, pak hraje z vyrovnávací paměti. Teac nemá žádnou kontrolku indikující činnosti disku, takže nezbývá než posuzovat hmatem, případně sluchem, pokud chcete vědět, co přístroj zrovna dělá.
Přehrávání videa
Pro video není žádný separátní mód, soubory lze spouštět přímo při procházení disku. Kromě formátu videa pro mobilní telefony 3GP, přinesl nový firmware podporu i pro AVI soubory, bohužel bez další bližší specifikace. A protože informací na webu Teacu ani jinde moc k nalezení není, zůstává na uživateli dobrodružné experimentování, jaké vlastně v tomto kontejneru podoruje přehrávač formáty, rozlišení, datový tok, framerate, audiostopu atd. Při zkoušení jsem úspěšně přehrál videa ve formátu MPEG4 (např. oblíbené kodeky DivX a XviD), která však musela splňovat jisté omezující podmínky, právě co se týká parametru uvedených výše. Z pokusů, které si v žádném případě nedělají nárok na úplnost, vyplynulo jako vhodné rozlišení nejlépe takové, jako má displej (160x128, může být i o něco větší, ale je to zbytečné), datový tok zhruba do 500 kb/s (ale stačí i méně), snímková frekvence pod 20 fps a zvuková stopa v MP3 s datový tokem tak do 32 kb/s (raději CBR). Při vyšších hodnotách se může trhat obraz a zvuk nebo nepůjde přehrávání vůbec. Dále se mu nelíbí např. FourCC kód XVID, takže raději nastavit na DIVX nebo DX50. (Pokud máte více zkušeností s videem na tomto přehrávači, neváhejte se o ně podělit v diskusi).
Možnosti nastavení pro video nejsou vůbec žádné, nahrávku nejde ani zrychleně přetáčet, jen pauznout. Podpora videa je prostě jakýsi bonus navíc a nelze tedy čekat schopnosti a funkce daleko sofistikovanějších multimediálních přehrávačů. Určitě by se hodilo mít na přiloženém CD i prográmek na konverzi AVI souborů, ale mějme na paměti, že podpora toho formátu přišla až s novým firmwarem a pro formát 3GP je software dodáván (InterVideo MobileCopy). Pro konverzi avíček jsem tedy používal známý program VirtualDub, který je zdarma (volně šiřitelný pod GPL licencí) a postup při práci s ním najdete třeba v jednom z článků u nás na CD-R.
Navigace v souborech
Jednou z 5 hlavních funkcí přehrávače je Explorer, jakási obdoba průzkumníka z Windows. Slouží k prohlížení obsahu disku a k mazání souborů a celých adresářů i s obsahem. Na 20GB disk se vejde už slušná zásoba hudby, fotografií, textů i nějakého toho videa. Moc se mi nelíbí, že všechny položky jsou řazeny jen v pořadí, v jakém byly nahrány do paměti a nikoliv podle názvu (bohužel jsem potkal víc přehrávačů, které to také dělají), to by stálo za vylepšení v dalším firmwaru. Tím více, že tento Teac nenabízí třídění hudby podle ID3 tagů (řazení podle interpretů, alb, žánrů apod.), které se hodí zejména u přístrojů s tak velkou kapacitou paměti.