WD MyBook Thunderbolt Duo - až 6 TB přes Thunderbolt
MyBook Thunderbolt Duo není nic jiného než krabička se dvěma 3,5” pevnými disky, které jsou k počítači připojeny přes rozhraní Thunderbolt. Krabička jako taková má tedy dva konektory (v podstatě jakoby jeden vstupní a jeden výstupní), tak, jak je u Thunderboltu zvykem. Zatím si však mohou Thunderboltu užívat pouze majitelé tímto rozhraním vybavených Maců, brzy se však dočkají i uživatelé klasických PC, jak se začne Thunderbolt objevovat na základních deskách. I tak je WD MyBook Thunderbolt Duo předformátován pro Macy.
Uvnitř jsou tedy dva disky s kapacitou 2, nebo 3 TB každý, přičemž formu RAIDu si můžete vybrat (0, 1, JBOD). Jak to vlastně funguje? To přesně nevíme, protože jsme nikdy takový produkt neměli v rukou, ale domníváme se s ohledem na způsob fungování Thunderboltu, že uvnitř je prostě běžný dvouportový SATA řadič na PCI Express rozhraní vyvedené z Thunderboltu, pro který bude prostě zapotřebí ovladač. Jelikož je zařízení navržené pro (a dle specifikace kompatibilní jen s) Mac OS X Lion a Snow Leopard, předpokládáme, že instalace probíhá zcela automaticky bez nutnosti nějaký ovladač předkládat. K MyBooku je nicméně dodáván nástroj WD Drive Utilities, který umožňuje nastavovat pole, sledovat stav disků a podobně.
WD Drive Utilities (zdroj: manuál)
Teď vám ukážeme takovou malou marketingovou hříčku, která pro vás, naše stálé obezřetné čtenáře, nebude ničím překvapujícím, přesto jsme si to nemohli odpustit ;-).
Tento graf ukazuje (a hodně se o tom v marketingových materiálech hovoří) nevídanou rychlost
, kterou vám ovšem WD MyBook Thunderbolt Duo nenabídne ani omylem. Zatímco krkavčí matka
Simona ze seriálu Comeback říká, že věci napsaný malým písmem slušný lidi nečtou
, my říkáme, že na hrdinství není čas
a že je potřeba číst právě ty věci napsané malým písmem. Z těch se občas dozvíte reálnou rychlost, v tomto případě i 250 MB/s, a to ještě pravděpodobně při konfiguraci RAID 0.
Na závěr si ještě ukažme tabulku se specifikací a dodejme, že doporučená cena za 4TB model je „EUR 599 USD“ (citace z tiskové zprávy, možná náznak kurzu €1=$1 ;-), v dolarech je tam ještě …,99), tedy v přepočtu necelých 15 tisíc korun a za 6TB model €699 (přes 17 tisíc korun).
Western Digital, e-mail