Windows 8 na ARM
Kapitoly článků
Druhá věc je podpora ARM-based zařízení. Microsoft hovoří o tom, že „je jen jedna verze Windows“, tu půjde nainstalovat jak na x86-based PC, tak i na ARM-based PC (zejména tablety, ale také netbooky, kterým se s ARM procesory prozatím říká „smartbooky“, s příchodem „Windows 8“ tento pojem nejspíše ztratí na významu, neb od sebe nebude potřeba x86 a ARM netbooky příliš rozlišovat). Základem určité „kompatibility“ platforem ARM a x86, co se týče aplikací, má být podle Microsoftu nový „framework“ postavený na HTML5, JavaScriptu a CSS, což jsou technologie vývojářům dobře známé, které přináší jednu zajímavou výhodu: takové aplikace vlastně poběží na všem, nejen na x86 či ARM Windows, ale třeba i na Chrome OS, protože ke své funkci v podstatě potřebují jen prohlížeč s podporovanými technologiemi. Zda tomu tak skutečně bude, nebo zda si Microsoft neodpustí jistou „proprietární provázanost s Windows“, to zjistíme až časem.
O provozu stávajících aplikací na ARM platformě samozřejmě ani slovo,to je stále velká neznámá, která se všeobecně odhaduje tak, že to prostě nepůjde, aplikace, které nebudou přeloženy vyloženě pro ARM, by na ARM-based zařízeních neměly fungovat, pokud nebudou napsány pro zmíněný nový framework, kde by je vlastně to, na jaké platformě běží, nemělo vůbec zajímat. Plejáda ARM-based zařízení a fungování nové verze Windows je zachycena na dalším videu, které v podstatě pokračuje tam, kde to předchozí skončilo.
Na závěr dodejme, že Microsoft spolupracuje na nové verzi systému Windows s koncovými výrobci zařízení, což vzhledem k uživatelskému rozhraní a podpoře ARM platformy dává smysl. Padla zmínka také o UEFI, kde Microsoft slibuje především rychlé bootování (je ovšem otázkou, jak moc to bude mít na svědomí právě UEFI, o Windows 8 se např. ví, že bude mít „hybridní vypínání“, což spočívá v odhlášení uživatele a uspání systému na disk, to by mělo pochopitelně následný start systému značně urychlit).