Windows 8 mají RTC bug: Zkreslené měření času ovlivňuje výsledky benchmarků
Na nesrovnalost poukázali autoři benchmarkovacího softu HWBOT. Pokud nabootujete Windows 8 (či 8.1) a poté upravíte taktovací frekvenci procesoru (přes BCLK), hodiny operačního systému začnou měřit podivným způsobem. Zkrátka se silně předbíhají nebo naopak zpomalují. To má vliv na všechny benchmarky, které pro dobu testu (nebo výpočet výsledku) využívají čas operačního systému.
Zkrátka a dobře, benchmark například místo 30 vteřin běží 35 vteřin, za tu dobu namísto 300 snímků vykreslí 350 snímků, ale software se domnívá, že běžel pouze 30 vteřin, a tak zobrazí lepší výsledek. Tým HWBOT se z tohoto důvodu rozhodl z databáze vypustit všechny výsledky, které byly naměřeny na operačních systémech s Windows 8.x, protože neexistuje způsob, jak by se dalo ověřit, zda jsou tímto bugem stižené nebo ne.
Tým navíc udělal menší testování a ověřil, že se problém neprojevuje na Windows 7 a naopak se projevuje s Windows 8 a 8.1 - prokazatelně alespoň s procesory Intel Haswell, Ivy Bridge, Sandy Bridge a AMD Piledriver. Naopak nebyl pozorován na APU Trinity od AMD.
Někteří uživatelé poukazují na skutečnost, že se bug týká pouze overclockerů, kterých je procentuelně čím dál méně a tudíž nejde o nijak zásadní věc. Je ale třeba připomenout, že mnozí výrobci základních desek nabízejí ve standardním setu utilit také různé prográmky, které se prezentují jako nástroje sloužící k úspoře energie - ve skutečnosti toho ale mnohdy dosahují úpravami taktů procesoru. Znamená to tedy, že RTC bug Windows 8 může postihnout i systémy uživatelů, kteří si nejsou vědomi, že by taktovali.
Výše znázorněný přehled pochází od tvůrců HWBOTu a ukazuje, jak byly zkresleny výsledky benchmarků poté, co systém nabootovali s BCLK 130 a následně snížili na 122 MHz (úplné znění zprávy najdete zde). Ještě výmluvnější videoprezentaci připravil uživatel Massman89: