Windows Defender může připravit Core 8.-11. generace až o 6 % výkonu
Problém se týká systémů Windows 10 a Windows 11 se zapnutým (tj. standardní stav) softwarem Windows Defender. Neprojevuje se vždy a týká se pouze sestav s procesory:
- Coffee Lake (Core 8)
- Coffee Lake-refresh (Core 9)
- Comet Lake (Core 10)
- Rocket Lake (Core 11)
Pravděpodobně včetně mobilních variant těchto generací. Procesory AMD nejsou ovlivněné a novější procesory Intelu pravděpodobně rovněž ne.
Jádro problému souvisí s přístupem k tzv. performance counters neboli čítačům výkonu. Procesory Intelu disponují celkem sedmi čítači výkonu, z nichž tři jsou hardwarové / fixed function. Tyto čítače sdílejí stejné hardwarové prostředky a lze je softwarově konfigurovat. Například většina oblíbených systémových utilit využívá tzv. „mode 3“, přičemž není problém, pokud k jednomu čítači přistupuje více utilit.
Problém nastává s Windows Defender, který v naprosto náhodných intervalech, s různou četností, bez zjevného důvodu a za růstných situací přistupuje ke všem sedmi čítačům a přepíná je na „mode 2“. Důvody tohoto chování nejsou známé (pro jednoznačnost: děje se to nezávisle na tom, zda je aktivní nějaká systémová utilita) a výsledkem je, že Windows Defender (namísto nízkých desetin procesorového výkonu) konzumuje střední jednotky procesorového výkonu:
Pokud je v takové situaci spuštěn nějaký procesorový test, dosahuje výsledek o 4-6 % nižší úrovně než standardně:
Redakce webu TechPowerUp proto připravila utilitku Counter Control, pomocí které lze („Reset Counters“) přepnout jeden z čítačů do „mode 3“, což má za následek, že se Windows Defender přestane chovat zmateně, sníží procesorovou zátěž z jednotek procent na desetiny a to podle autorů bez ovlivnění jeho schopnosti detekovat škodlivý software.