Windows Dev Kit 2023: ARMové mini-PC od Microsoftu
Windows odvozené od jádra NT jsou vcelku slušně portovatelný systém. Už první verze byla vyvíjena na stanicích s RISC procesory Intel i860, aby se programátoři neuchylovali k optimalizacím a hackům pro hardware běžných PC. To se jim povedlo, ostrý release (NT 3.1) v běžel na x86, DEC Alpha a MIPS, ve verzích následujících přibylo ještě PowerPC. Jak postupně mizely počítače s těmito procesory, jejich podpora mizela, nicméně po roce 2000 přišel port na Itanium a x64 a o zhruba deset později se oklikou přes mobilní telefony systém ocitl i na procesorech ARM a AArch64.
Apple za stejnou dobu své systémy provedl sotva čtyřmi procesorovými rodinami a přesto se stal synonymem pro snadnou změnu platformy, kdežto Windows používá stále naprostá většina uživatelů na něčem, co se dá považovat za „IBM PC kompatibilní“. Snaha to změnit je zde už od Windows 8, aktuálně s Windows 11 ale nabývá na obrátkách. Proto vznikl tento počítač, aby vývojáři měli možnost na hardware přímo navrženém Microsoftem portovat své aplikace z x86/x64 na ARM:
- SoC Qualcomm Snapdragon 8cx Gen 3
- RAM 32 GB LPDDR4x
- 512 GB NVMe úložiště
- NPU akcelerátor s Qualcomm Neural Processing SDK
- 3x USB-A, 2x USB-C
- miniDisplayPort (další dva monitory lze připojit přes USB-C)
- ethernet, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.1
- cena 599 USD
Do konce roku by měly být k dispozici i všechny standardní vývojové nástroje, z nichž některé jsou aktuálně pouze ve stádiu preview: Visual Studio 2022, Visual Studio Code, Visual C++, .NET 6, Java, Windows Terminal, Windows Subsystem for Linux i Windows Subsystem for Android.
Pokud dalším krokem bude konečně i příchod počítačů s výkonem alespoň přibližně podobným tomu, co Apple předvádí se svými čipy M1/M2, pak by to tentokráte mohlo snad i vyjít. Tento pokus Microsoftu o průnik mimo původní platformu se jeví jako celkem dobře odstartovaný: standardní vývojové nástroje, schopný hardware a v neposlední řadě i celkem líbivý design. Nebude-li ale nakonec k dispozici hardware schopný konkurovat současné produkci Intelu či AMD, zůstane zase jen u pokusu.