Windows Lite alias Core OS bude Santorini
Koncem roku 2017 jste tu mohli číst zprávu o projektu Andromeda, mobilním diáři s koncipovaném ve stylu zařízení se skládací obrazovkou. O tom leccos prosakovalo už dříve v roce 2017, ale listopad byl zlomový. Jednak vyšlo najevo, že Microsoft opustil záměr použít Windows 10 pro ARM a nahradit je novým neznámým odlehčeným Core OS a dále pak, že zařízení - byť to nemá být jeho těžiště - bude nakonec vybaveno i možností telefonovat.
Jinými slovy to z dnešního pohledu vypadá, že Microsoft míří k podobnému cíli jako Samsung nebo Huawei, jen se tam chce procpat takříkajíc druhým koncem. V tuto chvíli nemůžeme říct, jak úspěšná tato strategie Microsoftu bude. S jistotou lze však říct, že nebude tak rychlá, protože Samsung i Huaweii už své produkty ukázaly, ale o skládačce o Microsoftu se zatím jen spekuluje na základě různých úniků.
Vraťme se k operačnímu systému. Cesta, kterou Microsoft zvolil v roce 2017 a čemu se tehdy říkalo Core OS a později Windows Lite (OS má být méně náročný než Windows 10 pro ARM, aby mohl konkurovat Chrome OS), nyní nese (kódové?) označení Santorini. Zdroj webu Softpedia se domnívá, že Microsoft nechce, aby se nový OS zapsal jako Windows Lite, neboť to by mohlo evokovat, že jde o něco méněcenného oproti Windows 10. Nabízí se přehršel ironických až sarkastických poznámek na toto téma, ale nebudeme tentokrát zbytečně dloubat do vosího hnízda.
Samotná úzkostlivá snaha eliminovat již v zárodku i hypotetickou možnost, že by někomu název Windows Lite evokoval něco méněcenného, ukazuje, že zařízení bude cílit hodně vysoko do high-endu. Opět můžeme říct - podobně jako skládačky Samsungu a Huawei - ono to zkrátka v počátcích nové technologie ani jinak nepůjde.
Softpedia dále spekuluje, zda se Microsoft rozhodl Core OS / Windows Lite pojmenovat jako Santorini kvůli nějaké souvislosti, nebo jen proto, že to zní dobře. Připomeňme, že Santorini je malebný řecký ostrov s pěknou středomořskou architekturou. Na druhou stranu jde v podstatě kráter po explozi sopky před zhruba 3600 lety, která zároveň byla jednou z největších sopečných explozí, o jejíž existenci lidstvo ví a možná vůbec největší sopečnou explozí, kterou zároveň lidstvo zažilo. Nezbývá než doufat, že právě toho se ona možná souvislost týkat nebude.