Xeony přinesou PCIe 4.0 v roce 2020, PCIe 5.0 a DDR5 v roce 2021
Ve druhém kvartálu roku 2020 bychom se měli dočkat oficiálního vydání Xeonů s architekturou Ice Lake-SP vyráběných na 10nm procesu. O tom, že Intel část Xeonů převede na 10nm, víme již delší dobu a není to ani nijak překvapivé. Xeony jsou obvykle optimalizované na poměr spotřeba / výkon, což znamená, že běží na nižších taktech. Právě ty nedělají 10nm procesu Intelu problém, takže jej může využít. Socket ponese označení LGA 4189. Trochu překvapivější je, že 10nm Xeony končí na 26jádrových modelech - stávající 14nm monolit disponoval až 28jádry. Není tedy jasné, zda 10nm Xeony nabídnou vyšší výkon než 14nm. Spíše půjde o energeticky výhodnější řešení, které bude podporovat novější instrukční set a vylepšení jako například podporu PCIe 4.0. Konkurencí k 32jádrovým+ Epycům zřejmě zůstane 14nm řada.
O rok později nastoupí 10nm generace Sapphire Rapids. S tímto označením jsme se již setkávali, ale původně existoval předpoklad, že jde o označení architektury nastupující po Tiger Lake. Ve skutečnosti jde o označení serverových procesorů, nástupců Ice Lake, takže patrně o serverovou obdobu „desktopového“ Tiger Lake. Procesory Sapphire Rapids budou určené socketu LGA 4677 a přinesou podporu PCIe 5.0, údajně i DDR5. Očekávat je máme v roce 2021.
Dále se objevila zmínka o Granite Rapids, což by patrně nebylo nic jiného než serverová obdoba 10nm „desktopového“ Alder Lake, případně již 7nm Meteor Lake. Použití uvozovek chápejte jako způsob, jak označit architekturu vyvinutou pro běžné počítače, která se však do běžných počítačů nedostane a skončí v 15W mobilních zařízeních a vybraných řadách serverových Xeonů.