Xerox PARC vyvinulo hyperspektrální snímač pro vlnové délky 400 až 1100 nm
On to vlastně není nový snímač, hyperspektrální technologie vyvinutá v Xerox PARC je vlastně přídavnou vrstvou, kterou lze použít s prakticky libovolným současným snímačem. Je tvořena tekutými krystaly ve vrstvě tloušťky lidského vlasu. Nasazení by tak mělo být současně levné i snadné (jde o sendvič vrstvy tekutých krystalů mezi dvěma navzájem kolmými polarizačními filtry a synchronizací řízení vrstvy s kamerou). Tímto lze zachytit na snímači širší spektrum záření.
PARC předvedl prototyp postavený na monochromatické CMOS kameře s rozlišením 640×480 a f/1.8 objektivem Tamron dávajícím úhel záběru 80 °. Kamera zachytává 30 nezávislých rozsahů vlnových délek s jednotlivými expozicemi 0,4 sekundy. Rozsah vlnových délek je 400 až 1100 nm (viditelné světlo bývá definování rozsahem 390 až 780 nm, kamerka ted má značný přesah do infračervené oblasti).
Prezentovaná technologie má své specifické využití, které celkem logicky nečekejme v běžné spotřebitelské oblasti digitální fotografie. Připomenu ale v tomto kontextu článek od našeho čtenáře o konci výroby IR filmů Fotokemika. Prezentované řešení PARCu sahá k vlnovým délkám daleko vzdálenějším a navíc samo řeší rozsah vlnových délek, takže principiálně nepotřebuje žádný drahý IR filtr.