Z Winampu bude a zároveň nebude open-source
Pokud jste začali hudbu v digitálních formátech poslouchat zhruba na přelomu století, pak není asi zapotřebí Winamp obšírněji přestavovat, protože se minimálně pro uživatele Windows (a těch v té době bylo mnohem větší množství než dnes), stal synonymem hudebního přehrávače. Ještě v roce 2007, když jsem (jinde) psal o iTunes a konceptu hudební fulltextově prohledatelné knihovny obsahující všechnu, řádně otagovanou a album artem doplněnou hudbu, hned první komentář byl od někoho, kdo mi přišel vysvětlit, že to je celé zhola zbytečné, když stačí kliknout pravým tlačítkem na adresář a vybrat Enqueue in Winamp.
Pro historicky korektní upřesnění si jen dovolím uvést, že onen ikonický Winamp, který si asi každý včetně spouštěcího lamího samplu vybaví a který byl notně kopírován na všech ostatních, na přelomu století existujících platformách (MacAMP, AmigaAMP, XMMS, ...), je WinAMP ve verzi 2, která původně vyšla v roce 1998. Zde se ještě AMP psalo velkými písmeny, šlo totiž o zkratku Advanced Multimedia Products, tedy engine, který měl na starosti samo dekódování hudebních formátů. Hned další verze oficiální zápis změnila, trojková verze se totiž jmenovala Winamp3, aby součástí bylo „mp3“, nicméně byl to celkově docela úkrok stranou, takže verze další - Winamp 5 - byla postavena na kódu dvojky. Nicméně i když další verze vyšly i pro jiné (zejména mobilní) systémy a časem přibyla integrace na streamovací služby, takřka stoprocentní podíl, který Winamp měl před dvaceti-pětadvaceti lety, je skutečně jen dávnou historií.
Snad právě proto současný vlastník, Llama Group, oznámil, že k 24. září letošního roku otevře zdrojový kód. Příznivci open-source zajásali, leč zdá se, že kolem tohoto oznámení poletuje několik mušek a každá s sebou nese nějaký otazník.
Předně dojde k otevření pouze verze pro Windows. Verze pro Mac, Android i iOS zůstanou proprietární a vyvíjet je bude nadále pouze Llama Group. I u otevřené verze ale společnost zůstává vlastníkem aplikace a bude rozhodovat pouze ona sama, co z komunitních změn kódu přijme zpět. Jen težko si lze přestavit, že by toto šlo pokrýt nějakou open-source licencí posvěcenou Free Software Foundation a i mnohem permisivnější licence než třeba obligátní GPL, by s tím mohly mít problém.
Je tedy velmi pravděpodobné, že jde jen o pokus vytěžit nějaké ty programátorské člověkodny zdarma a vlít trochu nového přístupu do programu, který má své nejlepší období už za sebou. Na potvrzení či vyvrácení si ale budeme počkat do druhé poloviny září.