Za zdržením Xeonů E5 („Sandy Bridge-E“) prý stojí problémy s čipsetem
Konkrétně je prý problematická ta část, která má být největším „gró“ celého čipsetu: SAS řadič. Ačkoli v desktopu poskytuje pouze šest SATA portů, z toho jen dva 6Gbitové (což jej vedle dalších věcí vlastnostmi řadí na úroveň P67), dokáže obsloužit celkem 8 portů.
Už základní deska Intel DX79SI, na níž většina redaktorů prováděla recenzi nových Core i7-3960X, obsahuje přípravu pro další porty vyvedené kombinovaným interním mini-SAS portem (zasunuje se do něj kabel s příslušným konektorem SFF-8087, z něhož vedou čtyři SATA/SAS kabely).
Trošku si lámeme hlavu, zda je čipset schopen obsloužit rovnou 10 portů, nebo jen 8, jak se zmiňovaly dřívější slajdy (pak by dva z již existujících SATA nejspíše nebyly použity).
Ať tak či onak, někteří výrobci již ve svých slajdech počítali s uvedením serverových desek se socketem LGA2011 ještě letos s tím, že si SAS porty pořeší po svém (řadičem třetí strany). Otázkou je, jak jim do toho nyní zasahují plány Intelu uvést celou platformu až v březnu s již vyladěným čipsetem (nejspíše další revize).
Připomeňme, že čipset bude mít ve verzích Patsburg-D a Patsburg-T (Performance a Premium RAID) pro komunikaci s procesorem vyhrazenou další komunikační rouru v podobě čtyř PCIe linek třetí generace (což dá zhruba 4 GB/s v každém směru).