Zajímavosti
Kapitoly článků
Zvukovka
U výbavy se trochu zastavíme, protože je rozhodně nač se koukat. Jako první zaujme hned po vybalení „externí“ zvuková karta, což má být nyní specialita Asusteku obalená marketingovou omáčkou opírající se o kvalitnější zvuk (v reálu to pozná jen to procento lidí, pro které ani toto řešení nebude dostatečně „super“, protože kvalitní zvukovka vypadá prostě úplně jinak).
Ač může na první pohled působit impozantním dojmem, zajímavější je, co má pod krovkami.
Těžko říci, jaké součástky na běžné základní desce patří kromě hlavního kodek čipu do zvukové části, tady je to celkem jasné, vše je prostě přítomno na této maličké kartičce pasující do PCI Express ×1 slotu. Nějaký ten kondenzátor plus nezbytná omáčka, ovšem základem je totéž, co naleznete běžně integrované na jiných deskách. Je to čip AD1988B od Analog Devices (jinými slovy zvukovka SoundMax, v tomto případě to nejlepší a také poslední, co v Analog Devices vytvořili, tedy pokud jde o zvukové kodeky). Aby to bylo ještě více efektní, pod nápisem „SUPREMEFX II“ je matné plexisklo, skrze které prosvítají i při vypnutém PC (Stand By) dvě modré LED na vrchní části kartičky.
Podle všetečného „obráceného RU“ čísla (UL Number) lze zjistit, že kartičku pro ASUS v Číně dělá Good Board Electronic (Suzhou).
Přídavný větráček
Přídavný větráček na heatpipové chlazení čipsetu není u ASUS desek ničím novým, u některých high-end modelů jej můžete nacházet už léta (vzpomeňte třeba na ASUS P5N32-SLI Deluxe v recenzi Pentia D 805). Trochu přidá na hlučnosti, trochu na zajímavosti desky, něco málo jistě také na ceně a v neposlední řadě plní svůj účel – odhání teplo z konce heatpipového chlazení čipsetu a částečně i z chlazení napájecí části procesoru (pod větrákem jsou tyto chladící soustavy „spojeny“ teplovodivou gumou).
I/O Shield
I/O Shield neboli „kryt vstupů a výstupů“ na zadní straně desky bývá často opomíjen. Důvod je jednoduchý: tato část desky je nezřídka velice nudná, neboť jde typicky o dobře (jak kdy ;-) zformovaný o plech s dírami a popiskami, někdy je nutné si i po vybalení desky příslušné díry ručně dovylomit. Ne tak u ASUS Rampage Formula, jejíž I/O shield obsahuje pěnovou výstelku obalenou čímsi jako „alobalem“ pro lepší kontakt „se zemí“ (GND – prostě pro propojení všeho možného stínění). Trochu to připomíná izolační pěnovou vrstvu umisťovanou kolem kamen ;-) (aby odrážela teplo do místnosti a nenechala zeď jej absorbovat).
LCD Poster
Asi největší „úchylárnou“ této desky je LCD poster, malý displejíček s vypínatelným modrým LED podsvícením připojovaný do speciálního konektoru na základní desce.
Následující animace ukazuje, co se na displeji zobrazuje během startu PC. Pokud PC nepracuje, zobrazuje typicky aktuální čas.
Podsvícení lze ovládat nastavením v BIOSu, je možné volit, zda bude svítit i během práce operačního systému, případně za vypnutého stavu.