Zakladatel TSMC: Továrny v USA jsou neefektivní a jejich čipy o 50 % dražší
Morris Chang, zakladatel TSMC, kterému bude v létě 91 let, byl vyzpovídán společností Brookings. Promluvil mimo jiné o rozdílech výroby polovodičů na Tchaj-wanu a v USA. Chang patří do generace, která příliš neřeší politickou korektnost a spíše se snaží nazývat věci pravými jmény. Není proto divu, že zřejmě jako první významná osobnost polovodičového průmyslu zformuloval, co je veřejným tajemstvím.
Pro kontext připomeňme, že administrativa předchozího prezidenta USA Donalda Trumpa měla za cíl zastavit propad polovodičové výroby v USA. Jedním z kroků bylo přesvědčení TSMC, aby postavila továrnu v Arizoně. Tomu se nynější vedení TSMC (Chang ohlásil odchod do důchodu již v roce 2017) nejprve bránilo, ale nakonec na tuto myšlenku připustilo. S poněkud zvláštním komentářem, že továrnu nepostaví kvůli žádosti USA, ale kvůli tomu, že to chtějí zákazníci.
Chang se v aktuálním rozhovoru netajil tím, že stavbu továrny nebo vůbec polovodičovou výrobu v USA nepovažuje za dobrý nápad. Problém vidí především v absenci vhodných pracovních sil a to jak co do schopností, tak do vůle pracovat na třísměnný provoz. Upozornil, že továrna, která neběží nonstop, funguje velmi neefektivně („zbytečné a nákladné plýtvání“) a výsledkem jsou čipy o 50 % dražší, než kdyby byly vyrobené na Tchaj-wanu. Domnívá se, že Spojené státy v polovodičovém průmyslu nedosáhnou soběstačnosti ani konkurenceschopnosti v mezinárodním měřítku. Smysl by podle jeho názoru továrna TSMC na půdě USA měla teprve ve chvíli, pokud by Čína začala válku s Tchaj-wanem.
Bývalý šéf TSMC dále konstatoval, že naopak Tchaj-wan postrádá lidi schopné navrhovat čipy, v čemž má zase náskok Amerika.