Intel přiznal, že záplaty pocítí spíš uživatelé s SSD; Windows 10 více než 7
Jak to vypadá s výkonnostními dopady bezpečnostních záplat, jsme se již podívali. Někdy ani nejsou znát, někdy způsobí několikaprocentní výkonnostní propad a jindy může jít i o extrémní pokles v desítkách procent. Citlivější jsou hlavně přesuny velkých objemů dat a dále minimální FPS v některých hrách.
Nyní zveřejnil vlastní naměřené výsledky i Intel. Spíše než na šíři spektra testovaných aplikací se zaměřil na srovnání tří procesorových generací (byť všechny jsou postavené na architektuře Skylake) a vlivu verze Windows a systémového disku:
Intel sice použil především syntetické testy, přesto z tabulky vyplývají určité trendy - především z jejích posledních tří sloupců. Ty srovnávají tři systémy vybavené procesorem Skylake. Dva běží na Windows 7, jeden na Windows 10. Jeden sedmičkový využívá HDD, druhý SSD. Zatímco systém se sedmičkami a mechanickým pevným diskem po instalaci záplat ztratil více než 5 % výkonu pouze v 1 z 14 testů, v případě SSD to bylo již ve 4 ze 14 testů. Desítky na SSD pak přišly o více než 5 % výkonu v 6 ze 14 testů. Nejzajímavější je výsledek „SYSMark 2014 SE Responsiveness“, kdy se záplaty sedmičkového systému s HDD nijak výkonnostně nedotkly. V kombinaci sedmiček s SSD došlo ale ke ztrátě zhruba 10 % výkonu a v případě desítek s SSD dokonce 20 % výkonu.
Oficiální testy tedy potvrzují, že právě datové přesuny jsou záplatami ovlivněny nejvíc. Stávající situace ale nemusí být konečná, Intel již minulý týden konstatoval, že nadále hledá cesty, jak výkonnostní dopady záplat minimalizovat.