MSI vyvrátila hoaxy o tom, že Zen 2 nepodporuje Smart Access Memory (SAM)
Příspěvku na Twitteru se aktivně chytly weby jako TechPowerUp, NotebookCheck a DSOG, které jej aktivně rozšířily. Na této situaci je vidět úžasný pokrok, který se odehrál v posledních ~2000 letech. Zatímco Ježíš potřeboval k nakrmení 5000 lidí celé dvě ryby a pět chlebů, v dnešní době stačí těmto redakcím jedna kachna s trochou omáčky k nakrmení celého světa.
Ale zpět k hoaxu. Tyto redakce připravily zajímavou pohádku, podle které souvisí absence Smart Access Memory (SAM) s přítomností „fyzické vrstvy PCIe full-rate _pdep_u32“. Kupodivu ani jednu z redakcí odborných webů nenapadlo, že podpora SAM je věcí PCIe rozhraní, které je integrováno v IO-die, tedy centrálním čipletu, jenž má Zen 2 a Zen 3 totožný. Nedává tudíž smysl, aby u dvou produktů s totožným PCIe řadičem byla podpora SAM odlišná. Zvlášť když PDEP ve skutečnosti patří k celočíselným instrukcím x86 jádra a rozhodně nejde o fyzickou vrstvu PCIe řadiče.
PCIe rozhraní i řadič je součástí IO die, která je u Zen 2 a Zen 3 totožná
Nejen, že tyto redakce nezarazily výše jmenované skutečnosti, ale na svém stanovisku nic nezměnily, ani když známý vývojář Sebastian Aaltonen konstatoval, že je zdůvodnění dávající SAM do souvislosti PDEP nesmyslné. Některé z redakcí nereagovaly ani na oficiální vyjádření AMD dementující závislost SAM na PDEP instrukcích.
Možná bude mít větší váhu vyjádření MSI, která poskytla screenshoty ze systémů s deskou MSI X570 Unify. Na samostatném procesoru Ryzen 7 3700X i APU Ryzen 7 4700G dokládají funkční Smart Access Memory:
Pokud jde o procesory, je prozatím SAM funkční nebo podpora avizovaná na:
- Ryzen 5000 (Zen 3 / Vermeer)
- Ryzen 4000 (Zen 2 / Renoir)
- Ryzen 3000 (Zen 2 / Matisse)
- Core 10000 (Skylake / Comet Lake)