Zen zvýší IPC o 40 %, K12 je posunutý na rok 2017 a SkyBridge zrušený
Začněme u Zenu. Jak napovídá úvodní slajd, přinese nová architektura výrazný skok v IPC, který dosáhne zhruba 40 %. Srovnáváno není s Bulldozerem, ale s dosud nevydanou architekturou Excavator, která se objeví v APU Carrizo (která by měla přinést minimálně o pár procent vyšší IPC než Steamroller dobře známý z Kaveri).
Bylo jasné, že AMD se Zen opustí koncept CMT (Clustered Multithreading) Bulldozeru a jeho nástupců, ale doposud nebylo potvrzeno, že jej nahradí SMT (Simultaneous Multithreading) alias HT. Nyní se tak stalo. Osmijádrový Zen bude schopný pracovat se šestnácti vlákny najednou. Nový je i koncept cache, který sníží latence a zvýší datovou propustnost. Potvrzena byla výroba FinFET procesem - o konkrétních nanometrech ani dodavateli AMD nehovořila; nejpravděpodobnější se zatím zdá výroba u GlobalFoundries na 14nm procesu.
AMD dala dokončení této architektury maximální prioritu před všemi ostatními projekty a aby zajistila dostupnost hotových produktů v roce 2016, dostal Zen přednost i před K12, která se tímto odkládá na rok 2017. K12 by po Zenu měla „zdědit“ mnoho vlastností a architektonických prvků, takže půjde o produkt optimalizovaný primárně pro vyšší IPC.
Potvrdit můžeme i předešlé zprávy o tom, že samostatné procesory i APU budou mít od roku 2016 počínaje totožný socket. Změna je jen v názvu - nebude označený jako FM3, ale AM4. Zachované kupodivu zůstane označení samostatných procesorů - řada „FX“. Zkratka FX zatím pro AMD příliš šťastná nebyla a když to vezmeme kolem a kolem, nepřinesla štěstí skoro žádné hardwarové firmě, která ji použila. Co se týká APU, zůstává tu jeden velký otazník. I když z žádného slajdu není jasně zřetelné, že by (stejně jako řada FX) stavěla na architektuře Zen, prezentuje např. redakce webu Anandtech tuto roadmapu, jakoby tomu tak bylo. Z oficiálních údajů ale nelze objektivně poznat, jestli APU pro rok 2016 budou 14nm na Zenu nebo 28nm Carrizo+ (či cokoli úplně jiného). Budeme-li ignorovat slajdy zveřejněné minulý týden, jejichž původ je doposud nejasný, musíme připustit všechny varianty.
Jisté je pouze to, že APU budou sdílet stejný socket s řadou FX, budou podporovat DDR3 i DDR4 a oproti letošním produktům mírně zlepší poměr výkon na watt.
Nakonec se AMD vrátila k letošním novinkám a připomněla, že s APU Carrizo startuje strmější růst poměru výkon na watt, který by chtěla do konce roku 2020 dostat na pětadvacetinásobek energetické efektivity APU Kaveri. Nám ale pro začátek bude stačit Zen dostupný v příštím roce :-).
Když se v celé prezentaci neobjevila žádná zmínka o projektu SkyBridge, došlo na dotaz, který zodpověděla CEO AMD Lisa Su: Projekt, jehož cílem bylo sjednotit infrastrukturu pro ARM a x86 procesory, byl zrušený. Podle Su se zákazníci (tzn. výrobci počítačů) vyslovili v tom smyslu, že by jim totožné sockety pro x86 a ARM procesory nijak významně situaci nezjednodušily, což (patrně v kombinaci s nepříliš dobrou situací kolem 20nm procesu) znamenalo konec projektu.
Pokud bychom stávající informace porovnali s těmi, které se objevily minulý týden, pak lze říct, že souhlasí základní informace o projektu Zen včetně SMT architektury, kterou naznačoval diagram jádra. Souhlasí použití shodných socketů pro řadu FX i APU (liší se ale název socketu - namísto FM3 půjde o AM4). Nesouhlasí vydání K12, které bylo přesunuto z roku 2016 na 2017. Posoudit zatím nelze, zda APU pro rok 2016 budou vycházet z architektury Zen nebo ne. I když některé zdroje tvrdí, že ano, materiály AMD v tomto jednoznačné nejsou.
AMD (FAD 2015 slides), Anandtech