Získání loga Energy Star bude pro počítače obtížnější
Podívejme se detailněji nejprve na destopové počítače. V první řadě je nutné, aby integrovaný zdroj dosahoval minimálně 80% efektivity při 20, 50 i 100% zatížení. Má-li počítač externí zdroj, ten je pak hodnocen jinou specifikací jako samostatný produkt. Obecně je pro stolní počítače definována spotřeba ve vypnutém režimu do 2 W a ve Sleep módu do 4 W. Dále je ještě definována spotřeba v klidovém stavu (tj. nezatížený počítač) a pro tyto účely se počítače dělí do tří kategorií a to následovně:
- A: Všechny desktopové počítače, které nemají konfiguraci definovanou v C, či B. V takovém případě musí počítač mít spotřebu v klidovém stavu do 50 W.
- B: Počítač této kategorie musí obsahovat vícejádrový procesor, nebo více než jeden procesor a má celkově alespoň 1 GB paměti. Spotřeba v klidovém stavu je pak do 65 W.
- C: Počítač této kategorie musí obsahovat vícejádrový procesor, nebo více než jeden procesor a grafickou kartu s nejméně 128 MB dedikované (tj. nesdílené) paměti. Navíc musí být splněny dvě z následujících tří podmínek: 2 GB operační paměti; TV tuner a/nebo zařízení pro nahrávání videa s podporou HD videa; minimálně dva pevné disky. Tato kategorie je s maximální spotřebou v klidu 95 W.
Specifikace pro notebooky a tablety hovoří o spotřebě při vypnutém režimu do 1 W, ve sleepu do 1,7 W a dále se dělí na dvě skupiny pro spotřebu v klidovém stavu:
- A: Všechny notebooky, které nemají konfiguraci definovanou v B, se musí vejít do 14 W
- B: Notebook této kategorie musí obsahovat grafickou kartu s nejméně 128 MB dedikované (tj. nesdílené) paměti. Jeho spotřeba v klidu pak může být 22 W.
Ještě je třeba dodat, že pokud je zapnuta funkce Wake On LAN (WOL), je povoleno pro obě skupiny zvýšit spotřebu při ve vypnutém stavu i ve sleepu o 0,7 W. Tím je myšleno, že produkt musí být testován s WOL nakonfigurovaným tak, jak bude dodáván zákazníkům a podle toho si buď těch 0,7 W může, či nemusí přičíst. V případě Sleep módu je přímo specifikací vyžadováno, že dodávky počítačů pro enterprise kanály musí mít WOL zapnutý.
Ohledně požadavků na konfiguraci je u všech systémů vyžadováno, aby bylo továrně nastaveno zapnutí Sleep módu obrazovky po patnácti minutách neaktivity uživatele a samotný počítač (vyjma serverů) se má do Sleep módu přepnout po 30 minutách. Přitom je jedno, jestli má produkt více šetřících stavů a jak je nazývá, důležité je, aby se po uběhnutí této doby dostal do stavu, kdy nespotřebovává více energie, než mu ukládá Sleep mód definovaný v této specifikaci.
Pokud vás zajímají další kategorie, odkážu vás na zdroj tohoto článku, kde je možné najít samotné specifikace. Dodám jen, že specifikace dalších zařízení jsou složitější, například u serverů se bere v potaz i to, kolika pevnými disky je osazen. Přitom je třeba mít na paměti, že jde pouze o servery postavené na bázi běžných stolních počítačů, sama specifikace hovoří o tom, že servery ze středního a vyššího výkonnostního spektra nezahrnuje. Taktéž nejsou zahrnuty „tencí klienti“ (Thin Client) s „žiletkami“ (Blade PC) a počítače do dlaně aneb PDA.
Na závěr bych chtěl ještě dodat, že ve specifikaci už je náznak Tier 2, která by měla přijít v platnost začátkem roku 2009. Ta by v patřičnou dobu (minimálně 6 měsíců před uvedením v platnost) měla nastavit podmínky tak, aby je splňovalo zhruba 25 % nejlepších počítačů co do spotřeby energie v daných kategoriích.