Zoner Photo Studio 14, část 2: editor a RAW
Kapitoly článků
Minule jsme se si představili Photo Studio v roli správce fotografií a prohlížeče. To ale není zdaleka vše, co dovede, a dnes pro vás máme slíbenou druhou část recenze, tedy o schopnostech editačních.
Pro editaci bitmapových obrázků všech možných formátů je určen modul editor. Ten je jednoznačně nejrozsáhlejší částí celého Photo Studia. Nabízí mnoho možností úprav a efektů od těch velmi podrobných s bohatým nastavením až po vybrané automatické úpravy, které zjednodušují nejčastěji prováděné operace.
Vezměme to ale popořadě. Uživatelské rozhraní si můžete podobně jako v předchozích dvou modulech do značné části upravit sami. Základní panel s ikonami jednotlivých nástrojů se nachází po levé straně, nahoře pod menu jsou pak další panely, jejichž skladbu a obsah si můžete přeskládat. Všechny vlastnosti jsou dostupné také přes horní menu.
Základní funkce každého fotografa samozřejmě nechybí, plně pod kontrolou máte úrovně, křivky, sytost či kontrast, což dnes asi nikoho nepřekvapí. Zajímavější jsou některé předpřipravené funkce, které dokáží jednoduchým způsobem bez dlouhého studování manuálu vylepšit ne úplně dokonalou expozici, opravit optické vady objektivu nebo nabídnout některý ze zajímavých efektů. Jednou z nich je například funkce projasnit stíny, která dokáže napravit škody při nedostatečné expozici nebo v případě přílišného dynamického rozsahu fotografované scény. Stejného efektu byste sice mohli dosáhnout i pomocí křivek, ale touto funkcí to jde přeci jen trochu jednodušeji a výsledky jsou většinou velmi dobré. Korigovat můžete také soudkovitost, chromatickou vadu nebo vinětaci, tedy nejčastější problémy objektivů. Skvělým pomocníkem jsou kombinované úpravy obrazu, které nabízejí automatické vyrovnání histogramu, odstranění vinětace, vylepšení expozice nebo úpravy stínů. Jediným parametrem, který můžete u těchto funkcí ovlivnit, je jeho síla a spolu s okamžitým náhledem se s nimi proto pracuje velmi jednoduše.
Jednou z velkých novinek, kterou přinesla verze 14, je pokročilé odstranění šumu. Té využijete v případě, že potřebujete korigovat šum pouze v určité části fotografie (a nebo v každé části s jinou intenzitou). Oblasti míry potlačení šumu můžete vybírat podle barvy nebo dle jasu, aniž byste ztráceli detaily v ostatních částech fotografie. Malou ukázku lokálního potlačení šumu dle barvy si můžete prohlédnout zde.
Všechny tyto zmíněné funkce naleznete v menu pod tlačítkem vylepšit. Pokud by jejich ovládání bylo pro vás stále příliš složité nebo časově náročné, je tu k dispozici ještě speciální funkce automaticky vylepšit. Ta provede sérii několika kroků, mající za cíl vylepšit to, co se automaticky vylepšit dá, a zároveň toho pokud možno moc nepokazit. Funkce pracuje s informacemi z EXIFu, podle kterých se do jisté míry řídí. Podle hodnoty ISO se například rozhoduje, zda a do jaké míry provádět automatické potlačení šumu, případně zda provádět mírné zvýšení sytosti barev a doostření. Bez ohledu na EXIF informace se pak ve všech případech provádí úprava kontrastu (jednak na hranách a jednak v celém obrázku). Úpravy expozice nebo například vyvážení bílé se naopak neprovádí nikdy, neboť dle autorů tyto změny v automatickém provedení mohou být velmi často spíše na škodu.