Zveřejněné specifikace Polaris se netýkají Polaris a údajná konference také ne
AMD na tuto středu (18. května 2016) svolala konferenci pro partnery. Tato informace sama o sobě stačila k tomu, aby několik webů odpublikovalo zprávu, že 18. května proběhne oficiální vydání Polaris. Neproběhne. Akce určená partnerům AMD nemá s vydáním Polaris co dělat, nebudou na ní zveřejňované žádné nové informace a cílí na úplně jiné publikum. Přesto se zvěsti o středečním vydání natolik rozšířily, že je AMD raději oficiální cestou dementovala.
Obratem po tomto dementi tuto zprávu nahradila další, podle které k vydání dojde na výstavě Computex. Důkazem má být pozvánka od AMD, která se v cenzurované podobě objevila na webu arabhardware, odkud ji převzaly další. Problém je, že pozvánka láká na vydání APU Bristol Ridge (=Carrizo refresh), o Polaris v není uvedeno ani slovo (a to ani v necenzurovaném originále, který máme k dispozici). Ani v tomto případě nejde ani o věrohodně vypadající zprávu či zdroj. Pokud jde o proces uvedení, působila zatím nejvěrohodněji varianta, podle níž AMD uspořádá akci pro novináře v květnu v Macao a k vydání dojde v červnu po Computexu (nebo během jeho konce).
Úsměvné zprávy vznikly ze střípků o OEM mobilních kartách postavených na čipech stávající generace. Specifikace…
- 32 CUs,1,25 Ghz, 256 bits
- 14 CUs,1,5 Ghz, 128 bits
…kdosi mylně přiřadil čipům Polaris 10 a Polaris 11 a začal je vydávat za specifikace nových 14nm grafických čipů. Tato zpráva se objevila v několika variacích, žádná ale nemá s novými produkty nic společného. První čip s 32 CU, tedy 2048 stream procesory a 256bit sběrnicí popisuje staré známé 28 GPU Tonga. Ne že by běželo na 1,25GHz, to je základní takt pamětí jeho mobilní varianty, efektivně 5 GHz. Podobně tak čip se 14 CU, tedy 896 stream-procesory a 1258bit sběrnicí není Polaris 11, ale starý známý Bonaire. Údaj o 1,5GHz se opět netýká jádra, ale pamětí mobilní varianty - efektivně 6 GHz.
Specifikace, které už má smysl brát v úvahu, se do západního světa dostaly z čínského webu ITHome. Věnují se Polaris 11 a předkládají podobu zahrnující 1280 stream-procesorů, 80 texturovacích jednotek 40 ROP, takt 1000 MHz, 4 GB 7GHz GDDR5 na 128bit sběrnici a 60W TDP. Krom údajných 40 ROP nejde o nereálnou kombinaci. 40 ROP ale příliš nesedí ke 128bit sběrnici - alespoň ne při využití stávajícího způsobu propojení ROP s kanály paměťového řadiče (128 zkrátka není celočíselný násobek čísla 40). Ostatní parametry jsou možné - snad jen že by se při 1000 MHz dala čekat o něco nižší spotřeba nebo naopak při 60W TDP o něco vyšší takty - ale neznáme výkon na takt, který teoreticky mohl vzrůst, takže je předčasné hodnotit.