Proč konvertovat důchodce z Windows 7 na Linux
Řada z vás se v diskusi pozastavila nad tím, proč „můj důchodce“ dostal nový počítač, který je v některých ohledech horší než ten předchozí. Pokud se vás to týká, pak jste minuli hlavní směr textu. Nešlo v něm primárně o výměnu PC, ale o výměnu OS. Výměna PC vůbec nemusela nastat, ale díky souhře okolností to celé zafinancovala a ještě vygenerovala zisk a dvě čtyři záložní komponenty do rezervy (asi 1 rok starý 450W zdroj Corsair, středně výkonný 1 rok starý chladič, perfektně funkční starší DVD vypalovačku a také necelý rok starý 500GB 7200ot. disk, který jsem do onoho Dellu nepřemístil).
Ale o to vůbec nejde. Pokud stále tápete nad tím, proč jsem onomu důchodci ublížil přehozením z legálních Windows 7 (a potenciálních Windows 10) na Linux, pak pochopte toto: jediný jeho požadavek bylo „hlavně ať mi funguje A, B, C a D a je mi úplně jedno na čem“.
Ty jednotlivé body byly jednoduché věci: email na Seznamu (a s tím se pojící domovská stránka seznam.cz v prohlížeči), internetové bankovnictví (opět ve Firefoxu, jak jinak), tisk dokumentů, prohlížení webu a pouštění videí (vč. archivu, ČT, Novy či Primy). A jelikož se dobře zkonfigurované Lubuntu více blíží původním Windows než nová Windows 10 a systém je též nesrovnatelně svižnější než čistá instalace Windows 7 se všemi serepetičkami, dohodli jsme se, že proběhne určité zkušební období s Lubuntu. Dotyčný důchodce samozřejmě nebyl připoután v mém sklepě a přinucen vlastní krví podepsat, že přechází na Linux, byla to svobodná volba a kdyby s Lubuntu měl problém, nějak bych ty Windows 7 (10) přeci jen zprovoznil. Po několika dnech ale bylo Lubuntu 16.04 LTS shledáno stejně funkčním, avšak svižnějším oproti Windows 7, takže byl přechod zpečetěn.
Důvod proč důchodce konvertovat, je i ten, že vám radikálně ubude dotazů typu „Něco na mě vyskočilo, co s tím mám udělat?“. Důchodce se nemusí bát otevřít nějakou přílohu v mailu, protože od těch pokoutných škodlivých mu vlastně nic moc nehrozí. Nemusí řešit, že se blíží ke konci jeho registrace bezplatného Avastu, nemusí řešit, že mu počítač najednou totálně vyhnil (protože Windows nenapadlo nic lepšího, než začít uprostřed dne stahovat desítky MB aktualizací a vysávat tak nejen výkon CPU a HDD, ale i propustnost používaného internetu s rychlostí v jednotkách Mbit/s).
Jak pravil Jean-Luc Picard v episodě „Planá zábava“: „Doporučuji vám, abyste se oprostil od svého osobního předsudku“. Pokud Linux vnímáte jako pozérství poďobaných hipíků za zenitem, kteří umí jen jíst bůhvíco ze svých nohou, pak byste se měli oprostit od svého předsudku. Pokud máte Linux za úhlavního nepřítele, pak byste měli svého nepřítele poznat. Buď se ve svém názoru utvrdíte, nebo jej změníte. Ale neměli byste soudit jen na základě dojmů a bez znalosti dané věci. A v tomto ohledu je naprosto nepodstatné, jaký má podíl Linux na desktopech. Jeho kvality jsou pro určité typy užití plně dostačující, ba přímo vyhovující. Hraní her to není, vážná práce s multimédii také spíše ne, ale na běžný desktop na podporovaném hardwaru může být lepší volbou než Windows, bez ohledu na jejich verzi. A berte to jen jako jeden názor jednoho člověka z více než 7 miliard, který nic víc nežádá, ale nic méně neakceptuje...