10 měsíců od vydání Copilot+ Windows 11 pro Qualcomm přichází podpora pro x86
Z Microsoft Copilot+, původně klíčové a dlouho očekávané funkce tzv. AI PC, se postupně stala fraška. Vše začalo už při vývoji specifikace. Microsoft totiž zvýšil požadavky na hardware podporující Copilot+ z původně očekávaných cca 20 TOPs na 40 TOPs. AMD a Intelu to udělalo čáru přes rozpočet, protože 2× větší NPU (AI akcelerátor) stojí nějaké tranzistory navíc, které bylo potřeba ušetřit jinde.
40 TOPs - zbytečně mnoho?
S odstupem času, kdy je jasné, jaké byla ze strany Microsoftu podpora Copilot+ pro platformy AMD a Intelu, si požadavek na 40 TOPs zasluhuje o to větší kritiku. Na to, aby se vývojáři Microsoftu měli na čem učit, by více než bohatě stačilo i původně zvažovaných 20 TOPs. Ušetřený křemík mohl být využit efektivněji a přínosněji pro většinu uživatelů. Připomeňme, že rozhodnutí zvýšit výkonu NPU na 40 TOPs stálo APU Strix Point od AMD Infinity Cache.
40 TOPS - příliš málo?
Existovala však i opačná kritika. Nvidia loni kritizovala požadavek Microsoftu na 40 TOPs jako nedostatečný, protože podle jejího názoru takový výkon stačí jen pro základní nasazení, nikoli zátěže prováděné v reálném čase. Nvidia tvrdila, že její grafické karty nabízejí výkon i přes 1000 TOPs, který umožňuje zážitky na jiné úrovni.
Smysl NPU č. 1: energetická efektivita
K tomu je potřeba dodat dva základní fakty. Tím první je, že NPU není řešení pro dosažení maximálního výkonu, ale pro dosažení maximální efektivity, aby AI aplikace bylo možné provozovoat i na baterii při nějaké rozumné výdrži. Připomeňme, že například funkce RTX Video Super Resolution od Nvidie si při přehrávání 1440p60 videa na YouTube s GeForce RTX 4070 Ti bere 270 wattů, tedy něco naprosto nemyslitelného pro mobilní nasazení.
Smysl NPU č. 2: širší spektrum zátěží
Druhým pak je, že akcelerace grafickou kartou je efektivní jen tam, kdy jde o velmi široce paralelizovatelnou zátěž (zpravidla grafické úlohy), aby vznikly tisíce nebo desítky tisíc vláken, které efektivně využijí paralelní architekturu GPU. Při zátěži využívající nízký počet vláken bude 99% křemíku GPU nevyužitých a efektivita akcelerace špatná. Naopak NPU jsou koncipována tak, aby dokázala efektivně pracovat i při nižším počtu vláken, tedy při zpracování málo paralelizovatelné zátěže.
Copilot+ (Microsoft)
Fraška č. 1: Copilot+ zálohuje obsah na obrazovce
Určité znepokojení se objevilo již loni v květnu, kdy vyšlo najevo, že jdnou z klíčových funkcí Copilot+ má být tzv. Recall spočívající v průběžném zálohování obsahu obrazovky, který je pak možný zpětně procházet.
Až po široké kritice z řad uživatelské i odborné veřejnosti Microsoft uznal, že funkce představuje bezpečností díru jak vrata od stodoly a od jejího nasazení upustil. Stačí si uvědomit, že by funkce de facto sbírala přihlašovací jména plus délky hesel (v případě formulářů zobrazujících alespoň poslední písmeno vyplňovaného hesla i hesla samotná) či bankovní údaje při platbách kreditní kartou. Nehledě na obsah, který uživatel na zařízení prohlíží.
Fraška č. 2: Generování obrázků
Funkce generování obrázků se přinejmenším v době uvedení přílišné pochvaly nedočkala. Kvalita byla na úrovni nástrojů, které jsou volně dostupné online, přičemž Copilot+ je jakožto prvek komerčního operačního systému funkce, za kterou si zákazník zaplatil. Očekávání kvalitativně vyšší úrovně je tedy pochopitelné - nicméně ti, kdo ji čekali, byli zklamaní.
Fraška č. 3: Zprvu pouze Qualcomm
Pro další skupinu uživatelů přišlo zklamání již loni v červnu, kdy bylo oficiálně a otevřeně řečeno, že Copilot+ je sice vydaný, ale Microsoft připravil podporu pouze procesorům Snapdragon X od Qualcommu. Uživatelé procesorů AMD a Intelu si budou muset počkat - Microsoft přitom nedal ani žádný konkrétní termín.
Fraška č. 4: Copilot+ pro svět x86 je tady! Nebo vlastně není?
31. března 2025 se na webu Microsoftu objevil článek nazvaný „Expanding Copilot+ PC experiences across AMD, Intel and Snapdragon powered devices“.
- Live Captions: Sledujte titulky v reálném čase, kdykoli a kdekoli.
- Co-creator in Paint: Proměňte své náčrty v umění hodné mistrovského díla.
- Image Creator: Vytvářejte úžasné vizuály z jednoduchých textových výzev.
- Restyle Image: Dodejte svým fotografiím svěží, novou atmosféru s jedinečnými styly.
Pokud byste si zapnuli notebook s AMD Strix Point / Kraken / Strix Halo nebo Intel Lunar Lake a při čtení nadpisu usuzovali, že se vám mezi tím zaktualizovaly jedenáctky a přibyly do nich téměř rok slibované funkce Copilot+, byli byste možná na omylu. Microsoft touto zprávou pouze ohlašuje, že zmíněné funkce do Windows 11 na x86 doplní - přinejmenším podle reakcí některých uživatelů s kompatibilními systémy totiž dosud k aktualizaci nedošlo. Zda tedy Microsoft podporu aktualizoval či neaktualizoval, případně zda aktualizace zprvu zpřístupnil jen menšímu počtu systémů, aby případně podle odezvy vychytal mouchy, než ji naservíruje vše, není jasné.
Druhou polovinou bodu čtyři pak zůstává skutečnost, že ani uživatelé x86 platformy, kterým se aktualizace nainstaluje, se co do podpory nedostanou na úroveň platformy se Snapdragon X. Tomu totiž Microsoft mezi tím doplnil hlasové AI funkce (Voice Access capabilities), které opět na x86 platformách chybějí. Microsoft pouze zmínil, že systémům s procesory AMD a Intelu je implementuje někdy „později v letošním roce“.