10nm procesory Intel se v profi segmentu neobjeví dříve než za rok
Na Imgur kdosi nahrál roadmapy a slajdy společnosti Intel, které se vztahují k profesionálnímu trhu, konkrétně segmentům IoTG a workstation. Zkratka IoTG znamená Internet of Things Group a jde o název příslušné divize Intelu.
Všechny slajdy si můžete prohlédnout přímo na Imgur - problém je, že kombinace nevysokého rozlišení, drobného písma a chybějícího anti-aliasingu při renderingu snímků z PDF formátu znamená velmi špatnou čitelnost podstatné části těchto materiálů. Na druhou stranu se nezdá, že by většina slajdů přicházela s něčím novým nebo alespoň neočekávaným, abychom horší čitelnosti museli litovat. Celkový přehled o situaci nám dá shrnující roadmapa:
Sahá až do přelomu března a dubna 2019 a shrnuje procesorové architektury, které Intel použije v jednotlivých segmentech. Změna oproti stávající situaci nastane v segmentu Xeon SP, kde v létě na pozici současného Skylake-SP nastoupí Cascade Lake-SP. Ten používá stejná procesorová jádra, ale vylepšuje výbavu kolem nich, hlavně technologie související s pamětmi. Xeony E asi v polovině jara obohatí Coffee Lake-E (náhrada Kaby Lake-E), což patrně bude znamenat vyšší počet jader a takty.
Stejně tak Intel počítá s nasazením Coffee Lake i mimo servery - v desktopové platformě S a mobilní H. Ultramobilní ponechá nadále Kaby Lake. V Atomech nahradí v rámci řady E dosluhující Bay Trail řadou Apollo Lake, kterou používá a nadále bude v řadě N.
Žádná z řad až do druhého kvartálu 2019 nepočítá s 10nm generací (Apollo Lake, Ice Lake) a s ohledem na to, že Intel bude generaci Coffee Lake - alespoň v těch segmentech, kde s ní počítá - patrně držet zhruba rok, jak je obvyklé, to s nástupem prvních 10nm produktů vypadá nejdříve na druhou polovinu roku 2019.