Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

10nm procesory Intel se v profi segmentu neobjeví dříve než za rok

Plány Intelu až do jara 2019 (dál výhled nesahá) počítají v profesionálním segmentu s procesory postavenými na 14nm derivátech architektury Skylake. 10nm generace je přes rok vzdálenou budoucností…

Na Imgur kdosi nahrál roadmapy a slajdy společnosti Intel, které se vztahují k profesionálnímu trhu, konkrétně segmentům IoTG a workstation. Zkratka IoTG znamená Internet of Things Group a jde o název příslušné divize Intelu.

Všechny slajdy si můžete prohlédnout přímo na Imgur - problém je, že kombinace nevysokého rozlišení, drobného písma a chybějícího anti-aliasingu při renderingu snímků z PDF formátu znamená velmi špatnou čitelnost podstatné části těchto materiálů. Na druhou stranu se nezdá, že by většina slajdů přicházela s něčím novým nebo alespoň neočekávaným, abychom horší čitelnosti museli litovat. Celkový přehled o situaci nám dá shrnující roadmapa:

Sahá až do přelomu března a dubna 2019 a shrnuje procesorové architektury, které Intel použije v jednotlivých segmentech. Změna oproti stávající situaci nastane v segmentu Xeon SP, kde v létě na pozici současného Skylake-SP nastoupí Cascade Lake-SP. Ten používá stejná procesorová jádra, ale vylepšuje výbavu kolem nich, hlavně technologie související s pamětmi. Xeony E asi v polovině jara obohatí Coffee Lake-E (náhrada Kaby Lake-E), což patrně bude znamenat vyšší počet jader a takty.

Stejně tak Intel počítá s nasazením Coffee Lake i mimo servery - v desktopové platformě S a mobilní H. Ultramobilní ponechá nadále Kaby Lake. V Atomech nahradí v rámci řady E dosluhující Bay Trail řadou Apollo Lake, kterou používá a nadále bude v řadě N.

Žádná z řad až do druhého kvartálu 2019 nepočítá s 10nm generací (Apollo Lake, Ice Lake) a s ohledem na to, že Intel bude generaci Coffee Lake - alespoň v těch segmentech, kde s ní počítá - patrně držet zhruba rok, jak je obvyklé, to s nástupem prvních 10nm produktů vypadá nejdříve na druhou polovinu roku 2019.

Diskuse ke článku 10nm procesory Intel se v profi segmentu neobjeví dříve než za rok

Pondělí, 19 Únor 2018 - 12:32 | Dolan | Náznaky tu boli (jemne povedané). Len z nejakého...
Pondělí, 19 Únor 2018 - 08:54 | Ondar | Kdo by to byl čekal před 4mi lety, že 10nm furt...

Zobrazit diskusi