16 jader Zen 5 s 40 CU RDNA 3+, 32MB ∞$, 256bit sběrnice: APU na Vánoce 2024
Téměř měsíc poté, co RedGamingTech zveřejnil informace o tom, že AMD chystá na příští rok vyšší počet nových mobilních APU, přichází se svými informacemi i MLID. Zatímco ve většině případů se oba zdroje podstatně neliší (pokud hovoří o výhledy na stejné produkty), zde několik významných rozdílů je. Ve výrobních procesech, v konfiguraci procesorových jader i integrované grafiky.
Vezměme to od nejvýkonnějšího, ale časově nejvzdálenějšího modelu.
Strix „Halo“ (Ultimate Mobile)
Kdo dlouho čekal na čipletové APU, tomu by mohla udělat radost o přípravě produktu pracovně nazvaného Strix Halo, který má tvořit dvojnice čipletů. Procesorový bude obsahovat 16 jader generace Zen 5. Podle předběžných testů vzorku má dosahovat o zhruba 25 % vyššího procesorového výkonu než 16jádrový mobilní Zen 4 Dragon Range při omezení obou čipů na limit 90 wattů. Jinými slovy mluvíme o mobilním procesoru, který bude minimálně o 10 % rychlejší než současné Ryzen 9 7950X nebo Core i9 13900K s násobně vyšší spotřebou.
Ještě zajímavěji se však jeví centrální čiplet integrující grafické jádro architektury RDNA 3+ se 40 CU / 2560 stream-procesorů. Oproti současnému APU Phoenix, které jde aktuálně na trh, jde tedy o půlgenerační posun architektury kombinovaný s nárůstem funkčních jednotek z 12 na 40. Tedy 3,33×. Aby nebyly omezeny paměťovou propustností, bude grafické jádro vybaveno 32MB Infinity Cache a paměťový řadič APU ponese 256bit LPDDR5X sběrnici (tedy 2× širší než současná mobilní x86 řešení). Grafický výkon této integrované grafiky bude srovnatelný s mobilní GeForce RTX 4070.
Při použití čipletů samozřejmě nelze pomýšlet na 15W TDP, samotné propojení má své vlastní energetické nároky, takže řešení předběžně cílí na 20-120W TDP. V čipletu s grafických jádrem a paměťovým řadičem má být dále integrována 64MB L3 cache procesorových jader a AI akcelerátor (nejspíš XDNA) o výkonu 40 TOPS. Použit má být 4nm proces (nejspíš pro procesorový čiplet), vydání se očekává ve čtvrtém kvartálu 2024.
Strix Point (Premium Mobile)
MLID se s RedGamingTech shoduje na tom, že Strix Point bude monolitické APU, nástupce současného Phoenix, využije jádra Zen 5 a integrovanou grafiku RDNA 3+. Dál už se informace liší. Podle MLID má APU disponovat 4 jádry Zen 5 a 8 jádry Zen 5c (nikoli Zen 4c/D). Výkon vzorku má dosahovat asi 35 % nad současný Phoenix při stejném (50W) limitu spotřeby. Což je pozoruhodné s ohledem na to, že podle MLID je toto APU vyráběno 4nm procesem (stejně jako aktuální Phoenix).
Integrovaná grafika je tedy z generace RDNA 3+, vybavena má být 8 CU / 1024 stream-procesory a stačit ji tedy bude 128bit sběrnice (LPDDR5X) bez Infinity Cache. Tato konfigurace by odpovídala konfiguraci uváděné webem RedGamingTech, ovšem liší se konfigurace CPU (12 jader místo 16, ale všechna z 5. generace namísto poloviny ze 4.) a proces (4nm namísto 3nm). Přítomen bude AI akcelerátor o výkonu 20 TOPS. Počítá se s klasickým rozsahem TDP 15-45 wattů.
Vydání Strix Point se chystá zhruba na polovinu roku 2024 (mohlo by jít o ohlášení na Computexu s vydáním v první polovině léta, ale stále jde o přes rok vzdálenou budoucnost, která se může změnit).
Hawk Point / Phoenix+ (Premium Mobile)
Protože u Strix Point - obzvlášť s ohledem na novou procesorovou architekturu - očekávalo, že nebude vydán hned začátkem roku (2024), je v přípravě ještě jedno APU, které pokryje poptávku v prvním pololetí. Jeví se jako inovovaný Phoenix, který podstoupil upgrade grafiky ze stávající RDNA 3 na RDNA 3+.
Od RDNA 3+ se obecně očekávají o něco vyšší taktovací frekvence i o něco vyšší výkon na CU. Samotné počty procesorových jader (Zen 4), grafických jader i 4nm výrobní proces zůstanou zachovány. Osobně bych tedy očekával spíše kosmetický posun procesorového výkonu (≤5 %) a citelnější posun výkonu grafického (10-20 %, podle toho, jak RDNA 3+ dopadne).
Fire Range (výkonné CPU k samostatné grafice)
Posledním detailněji popsaným produktem pro notebooky chystané na rok 2024 je Fire Range. Vypadá jako přímý nástupce Dragon Range, jinými slovy čipletové řešení s až 16 jádry (tentokrát Zen 5) a malou integrovanou grafikou pro účely zobrazování a přehrávání videa (RDNA 2). To vše je v souladu s očekáváním, překvapivá je však zmínka o 5nm výrobním procesu; pro čipletový Zen 5 se hovořilo o 4nm.
Fire Range cílí druhé pololetí roku 2024.
Další produkty?
Kromě Hawk Point / Phoenix+ (Q1 2024), Strix Point (Q2-Q3 2024), Fire Range (H2 2024) a Strix Halo (Q4 2024) padla zmínka ještě o další variantě Strixu, o které ale MLID nemá bližší informace (mohlo by jít o něco na způsob konfigurace pro nižší cenovou relaci s maximálně 6 jádry, jak udával RedGamingTech) a dále jsou v nějakém starším materiálu uváděna mainstreamová APU Kracken a Escher pro rok 2025, ovšem tyto informace již nemusejí být aktuální.
Bez ohledu na určité rozdíly mezi oběma zdroji vyplývá z obojího stejný celkový obraz: Po zaměření na serverový trh v roce 2023 s AMD v průběhu roku 2024 více zaměří na produkty pro mobilní trh, z nichž minimálně 3 a možná i 4 vzejdou z architektury Zen 5 a většina dostane do výbavy i novou integrovanou grafiku RDNA 3+.