16jádrový Zen 4 pro notebooky se jmenuje Dragon Range, je určen pro 55W+ modely
Začněme tím, co je skutečně potvrzeno: Objevila se roadmapa AMD zaměřená na Ryzeny 7000 pro herní systémy. Potvrzuje vydání desktopových procesorů Raphael (DDR5, PCIe 5, 65W+) zhruba ve druhé polovině třetího kvartálu letošního roku (řekněme konec srpna až první polovina září). Dále pak na začátek roku 2023 (pravděpodobně CES 2023) maluje Dragon Range určený pro výkonné herní notebooky (TDP 55W+) a APU Phoenix pro standardní herní notebooky (35-45W TDP).
Mimo jiné uvádí, že půjde o produkty s nejvyšším počtem jader, vláken a cache v rámci mobilního herního CPU.
Nyní mezi řádky: Dragon Range bude s největší pravděpodobností tím, co bylo dosud uváděno pracovně jako Raphael-mobile, tedy obdoba čipletového řešení chystaného pro desktop. Rozdíly jistě existují, zejména v podobě BGA rozhraní (namísto socketu) a nejspíš nebude přítomen ani masivní IHS (heatspreader) známý z fotografií desktopové verze. Dragon Range musí obsahovat integrované GPU, o kterém se v kontextu čipletového Zen 4 už delší dobu mluví. Přítomnost je v noteboocích žádoucí, aby mohlo mimo herní zátěž docházet k vypnutí samostatné grafiky (a tím k úspoře energie).
Druhým dodatkem je informace mající pocházet od AMD, že výčet podporovaných typů pamětí nemusí být kompletní (slajd asi uvádí typy pamětí, které mají být charakteristické pro daný segment). Jinými slovy: I Phoenix nejspíš podporuje klasické DDR5 (bez „LP“).
Závěrem perlička: O slajd AMD se strhla docela nezvyklá mediální přestřelka. Redakce webu WCCFTech tvrdí, že pochází od TechTechPotato. Redakce webu Tom'sHardware má u slajdu uvedeno „Image credit: Tom's Hardware“. Redaktor webu Anandtech Ian Cutress se rozhořčil, že redakce webu VideoCardz ze svého článku odstranila informaci, že slajd pochází od něj, což dokumentuje screenshotem článku na VideoCardz před a po.
Slajd ve skutečnosti pochází z prezentace AMD k příležitosti konferenčního hovoru na téma finančních výsledků za první kvartál. Nikdo další si na něj tedy nemůže nárokovat autorská (ani jiná) práva a je docela úsměvné, jaké žabomyší války se mohou vést kolem zveřejnění slajdu, který veřejně poskytla samotná AMD.
AMD