7nm a 10nm proces si GlobalFoundries vyvine skoro sama
Informace pocházejí z úst CEO Sanjay Jha, kterého vyzpovídala redakce EETimes, takže je můžete považovat za nanejvýš oficiální - přesto jde ale o výhled, který se může, jak je tomu v IT běžným zvykem, ještě změnit.
Sanjay Jha, CEO GlobalFoundries
Sanjay Jha potvrdil, že společnost vyvíjí vlastní 10- a 7nm výrobu a nebude se spoléhat na Samsung. Tato slova je třeba chápat tak, že na vlastních procesech pracuje a nečeká, co jí nabídne Korejský výrobce (Jha ale výslovně nepopřel ale ani nenadnesl možnost, že by se jednou mohla rozhodnout rozpracovaný proces zahodit a licencovat si hotový - tato možnost zůstává otevřená). Nyní je ale plán jasný: vyvinout vlastní procesy. Tento krok je součástí strategie, do níž spadá i akvizice továren IBM. Společně s těmi získal výrobce zkušené pracovníky a technologie, které chce při vývoji 10- a 7nm procesu zúročit.
GlobalFoundries nebude pro 10- a 7nm proces využívat EUV litografii, respektive ne jako základ. Připouští, že ji sice již používá (a ve vztahu k těmto procesům analogicky použije taky), ale pouze pro urychlení fáze výroby prototypů. Jakmile technologie EUV pokročí, dojde k jejímu částečnému nasazení i v sériové výrobě, ale pouze pro vybrané vrstvy. Plné nasazení bude následovat. Využití v sériové výrobě ale podle Jha nenastane dříve než v letech 2018-2019.
Poslední známý plán GlobalFoundries (zveřejněný roku 2013) tkvěl v představení 10nm procesu v roce 2015 a 7nm roku 2017. Byť nelze říct, že v těchto letech k uvedení nedojde, znamenají konkrétní data pro PC branži jako takovou jen málo. Uvedení, dostupnost nebo zahájení výroby, jsou v křemíkovém světě poměrně vágní pojmy a i kdybychom mluvili např. konkrétně o zahájení výroby prototypů nebo rizikové výrobě, mohou tyto kroky klidně až o 2-3 roky předcházet dostupnosti daného procesu ve variantě a výtěžnosti použitelné pro velké desktopové čipy (procesory, grafická jádra, APU a podobně).