Analytici: Akvizice Micronu Čínou povede k další paměťové krizi
Okolnosti, které vedou Tsinghuu k akvizici Micronu, popsal David v úterním článku. Podle analytiků jsou tu ještě širší souvislosti - snaha vybavit Čínu vlastními zdroji pro masovou výrobu všech klíčových komponent, které jsou využívány ve výpočetní technice. Právě výrobce paměťových čipů doposud v čínském arzenálu chybí. Přes 50 % světové produkce pamětí aktuálně pochází z Koreje (Samsung a Hynix), zbytek si dělí Spojené státy, Japonsko, Tchajwan a Singapur - Čína zatím na seznamu chybí.
Tsinghua ale nebojuje jen o továrnu na výrobu DRAM a NAND flash; tu by mohla snadno vybudovat sama. Cílem akvizice Micronu je především získání technologií, know-how, patentů, obchodních vztahů a vazeb - zkrátka všeho, co může zajistit rychlý start výroby vlastních čipů.
Řezání křemíkového waferu u Micronu
Minulý týden jsme se dostali k pamětem v souvislosti s trendem klesajících cen čipů, který má vliv i na pokles velkoobchodních cen paměťových modulů. Příčinou má být kombinace nečekaně nízké poptávky a zvyšování výrobních kapacit Samsungu, Hynixu a nepřímo i Micronu, který přechází na ~20nm technologii (ta mu umožní vykouzlit z každého waferu o 80 % čipů víc než doposud). Tyto události působí přezásobení skladů, což vede k pozvolnému poklesu cen, který může trvat i několik měsíců.
Ve světle událostí kolem Micronu ale analytici upozornili, že by se situace mohla vyvíjet podobným směrem i z dlouhodobého hlediska. Dr. Joseph Moore upozornil, že akvizice podobného typu vždy vedly k přezásobení. Nový vlastník továren se vždy snažil získat co nejvíce zákazníků zvýšením produkce a zaplavením trhu vlastními produkty - stejný scénář se opakoval v Japonsku, Koreji i Tchajwanu. Další zvýšení saturace by znamenalo další snižování cen - což je sice pro nás jako zákazníky dočasně příznivé - pak by ale opět následoval krach některých výrobců a drastické zvýšení cen, kterým si přeživší výrobci snaží zahojit finanční rány z dotované výroby - což by pro nás nijak výhodné nebylo. Rok nebo rok a půl nízkých cen následovaný 2 až 3 roky předražení v obecné rovině není dobrý trend. Samozřejmě - s výjimkou pár zákazníků, kteří odhadnou vhodný okamžik k nákupu 32-64 GB, kterými se na nepříznivá léta vybaví.
Na rozdíl od značek, pro které je výroba pamětí majoritním příjmem, má Tsinghua i jiné aktivity. Vyrábí produkty pro Spreadtrum Communications a RDA Microelectronics, SoC pro mobilní i embedded sféru a v jejím portfoliu jsou i specifické produkty s vysokými maržemi, takže má dostatečný zdroj příjmů, ze kterých si může dovolit výrobu pamětí dotovat po delší dobu, než firmy, kteří jiný zdroj financí nemají.
W3C, v procesu výroby serverových desek
Koupě Micronu není jediný obchod, o který se Tsinghua v posledních týdnech starala. V květnu prostřednictvím své pobočky Unisplendour Corporation zakoupila majoritní část Hewlett-Packard data networking business v Číně. Dále prostřednictvím Unisplendour za $2,3 miliardy koupí 51% podíl v konglomerátu H3C, který integruje H3C Technologies a serverovou divizi HP v Číně. Tyto nákupy mají vyjít celkem na $5,5 miliardy.