Ceny pamětí klesají a patrně ještě budou
Očekávalo se oživení poptávky, zvýšení nákupů v souvislosti s Windows 10, uvedením procesorů Broadwellu, předškolní nákupní sezónou… K tomu dále přibyl pohyb kurzu eura, který v zemích eurozóny způsobil určité zdražení, takže celosvětový nárůst poptávky po sestavách je nakonec jen minimální a výrobcům pamětí se začaly na skladě hromadit čipy.
Nepříjemnou situaci proto začali řešit snižováním cen. Jen za poslední cca měsíc klesla průměrná cena 4Gb 1600MHz DDR3 čipu na $2,558 z $2,913 - tedy o více než 12 %. Přitom ještě na konci roku 2014 to vypadalo, že výrobní linky budou po celý rok 2015 sotva stíhat uspokojit poptávku - předpokládalo se tudíž, že ke slevám nedojde dříve než v roce 2016.
Nižší ceny čipů se již odrážejí i na cenách modulů - průměrná cena 4GB DDR3 za poslední měsíc spadla o 11 %. Tento pokles podle všeho nebude konečný, Samsung i Hynix - největší výrobci DRAM pamětí - totiž pro tento kvartál naplánovali navýšení produkce, se kterým již nemohou příliš dělat. Samsung spustil nové výrobní linky (Line 17) a Hynix otevřel novou továrnu (M14). Produkci zvýší i jinak opatrný Micron, byť ne otevřením nových linek. Protože v současnosti přechází z ~30nm na ~20nm generaci výroby, vznikne z každého vyrobeného waferu až o 80 % více čipů.
O kolik by mohla cena ještě spadnout, si zatím žádná z analýz netroufla odhadnout. Patrně nejvýraznější dopad těchto událostí pocítíme na přelomu třetího a čtvrtého kvartálu (září, začátek října). Předvánoční sezóna by mohla pokles cen zpomalit nebo zastavit. Konkrétní podobu vývoje lze ale odhadovat jen těžko, tentokrát vstoupilo do hry více proměnných a krom zvýšené produkce, nižší než očekávané poptávky a vývoje eura tu je ještě přechod z DDR3 na DDR4, v jehož důsledku se patrně koncem roku začne zvyšovat nabídka bazarových DDR3 od uživatelů, kteří přejdou na platformu Skylake (DDR4).