AMD Advantage 2022: 3× více notebooků, přísnější kritéria, lepší vychytávky
AMD začal s kvalitativními požadavky na konstrukci notebooků při uvedení první generace mobilních 7nm procesorů, Ryzenů 4000M. Tehdy přišla s řadou procesorů „HS“, která vynikala kombinací 35W TDP při výkonu na úrovni standardních 45W výkonných mobilních procesorů Řadu „HS“ však neprodala každému výrobci - ten nejprve musel dodržet určité kvalitativní standardy (týkaly se např. chlazení).
Druhým krokem, který přišel v loňském roce, byla tzv. AMD Advantage. Tato certifikace šla dál a mohly ji získat notebooky vybavené kombinaci CPU (APU) AMD s GPU AMD. Zahrnovala:
- SmartShift - sdílené TDP mezi CPU a GPU (když se procesor flákal, mohly se takty GPU zvýšit a tím zvýšit herní výkon, případně opačně).
- Smart Access Memory - přímý přístup CPU k celé grafické paměti
- požadavky na displej (min. 300 nits, 144 Hz FullHD, FreeSync)
- požadavky na chlazení, napájecí obvody a baterii
Během loňského roku vyšlo celkem 7 modelů s certifikací AMD Advantage. Jenže někteří výrobci, které nechci jmenovat (Asus), pro změnu o****li ostatní prvky - takové, u nichž mnohy AMD nenapadlo, že by nich výrobce v této cenové kategorii mohl šetřit. Šlo hlavně o absenci tzv. mux-čipu, kdy herní obraz z grafiky nešel přímo na obrazové rozhraní, ale po PCIe sběrnici přes APU, což snižovalo FPS. K čemu jsou technologie, které přidávají jednotky FPS, když je výrobce (z vlastního rozhodnutí ušetřit pár dolarů na $2000 noteboku) srazí o 15 %?
AMD Advantage 2022
AMD proto pro letošní modely požadavky rozšířila a zpřísnila.
SmartShift Max
SmartShift, který přesouvá nevyužité watty procesoru ke grafice a nebo opačně, se dočkal upgradu a přináší posun výkonu v širším spektru her (případně jsou výkonnostní nárůsty vyšší).
SmartShift Eco
Druhá změna je novinkou a jmenuje se SmartShift Eco. Mimo jiné vysvětluje, proč výkonné mobilní procesory řady Rembrandt / Ryzen 6000 (H/HX/HS) mají co počtu funkčních bloků stejně vybavené integrované grafiky a nikoli ořezanější jako u minulých generací. Pokud si uživatel zapne SmartShift Eco, budou po odpojení notebooku ze sítě hry spouštěny na grafice APU, což násobně prodlouží výdrž běhu na baterii. Aby to dávalo smysl, je samozřejmě zapotřebí co nejvýkonnější integrovaná grafika). Po připojení do sítě se hry automaticky budou spouštět na samostatném GPU.
SmartAccess Graphics
SmartAccess Graphics je jen květnatější označení pro povinnou přítomnost mux-čipu, tedy obvodu, díky kterému nemusí jít herní obraz ze samostatného GPU na displej přes APU (a přetlačovat se s daty, která jdou z procesoru do grafiky). S tímto požadavkem tak nemůže dojít k situaci, kdy SmartShift přidá 10 % FPS a absence mux-čipu následně 15 % FPS sebere.
Další požadavky
Požadavek na podporu technologie SmartAccess Memory zůstává. AMD stanovila i požadavek na procesor řady Ryzen 6000 (aby některý výrobce „chytře“ nepoužil některou ze starších generací, na které by SmartShift Eco neměl valný smysl). Požadavek na obnovovací frekvenci displeje byl definován i pro 1440p a 4K modely (minimálně 120 Hz). V sestavě nesmí chybět PCIe 4 NVMe pro rychlé spouštění systému a minimálně 16 GB paměti DDR5, která je osazena dvoukanálově.
Navzdory vyšším kvalitativním požadavkům připravují výrobci 3× více AMD Advantage-kompatibilních notebooků, než bylo vydáno v roce loňském. To došlo na 7 modelů, pro letošek jich zatím nahlásili přes 20.
AMD