AMD, ARM, Imagination, MediaTek a Texas Instruments zakládají Nadaci pro architekturu heterogenních systémů
Firmy AMD s ARM rozšířily loni ohlášené partnerství a vytvořily Nadaci pro architekturu heterogenních systémů (HSA Foundation), jejímž cílem je kooperace na softwarové podpoře pro maximální využití potenciálu těchto platforem. Krom rozšířeného záběru (cíle budou trochu obecnější než jen propagace OpenCL) se nadace rozrostla o další tři partnery. MediaTek s Texas Instruments známe jako jedny z největších výrobců čipů postavených na ARM architektuře a Imagination Technologies je pro pamětníky prvořadě autorem legendárních grafických čipů Kyro s tile-based architekturou - dnes už hlavně designérem ultramobilních grafických čipů (připomeňme, že DirectX 11 kompatibilní Series 6 si od ni již jmenovaní dva ARM výrobci licencovali).
Phil Rogers z AMD (vlevo) a Jem Davies z ARM (vpravo) na FDS 2012
K oficiálnímu ohlášení došlo na Fusion Developer Summit 2012 - nemůžeme si pomoct, ale do puntíku nám připomíná loňské události a to včetně nové vlny spekulací na téma AMD a použití ARM architektury (což můžeme vzhledem k computexovému vyjádření Johna Taylora vyvrátit). Posuďte sami - následující odstavec pochází z loňského článku…
Jem Davies z ARM na FDS ohlásil spolupráci s AMD ohledně podpory a propagace průmyslového standardu OpenCL. Ač si obě z firem do jisté míry konkurují, je pro ně v současné době prvořadé zajistit kvalitní softwarovou základnu pro své produkty a právě OpenCL je tím styčným bodem, který má potenciál zajistit úspěch obou stran. Vzniklý partnerský svazek by také mohl podporovat spekulaci o plánu AMD licencovat si ARM architekturu a utrhnout si kus ze stále se rozšiřujícího trhu smartphonů a tabletů, ale tyto plány Daviesova přednáška nezmínila a tak zůstaly nepotvrzenou (ovšem i nevyvrácenou) spekulací.
… a až na ještě nižší pravděpodobnost oněch spekulací platí vše i pro letošní situaci. Jem „The Godfather“ Davies měl opět slovo - ještě před samotným vystoupením vzpomenul na loňské události:
„Jak mnozí z vás vědí, moje loňské vystoupení vyvolalo řadu spekulací na téma ARM a AMD. Mluvil jsem raději o tom, v čem jsou obě společnosti za jedno, než abych rozebíral záležitosti, ve kterých nesouhlasíme. Nejvíce prostoru jsem věnoval OpenCL a důležitosti otevřených standardů…“
• Jem Davies, ARM |
Vystoupení všech účastníků se neslo v podobném a spíše obecném duchu významu a podpory využití potenciálu grafického jádra pro akceleraci běžných a každodenně využívaných aplikací (vzhledem k zaměření většiny členských firem je cílem spíš koncový zákazník než profesionální sféra).
„HSA nás posouvá za mantinely architektury předcházejících pětadvaceti let, která v současnosti představuje brzdu softwarového vývoje.“
• Phil Rogers, prezident HSA Foundation a pracovník AMD |
Primárním cílem neziskového konzorcia bude společná standardizace heterogenního (CPU+GPU) programovacího modelu. Díky tomu by softwaroví vývojáři měli být schopni vytvořit program, který bude fungovat na čipu AMD, MediaTeku, PowerVR a dalších, takže se nebudou muset zdržovat s vývojem pro každou platformu zvlášť.
Tím by mělo dojít k rychlejšímu vytvoření softwarového ekosystému a usnadnění nástupu nových architektur, respektive k posílení jejich konkurenceschopnosti (ekosystém aplikací a navazujících služeb je v mobilním a ultramobilním segmentu klíčový).
„… mnoho lidí z branže si je vědomých, že grafické čipy hrají klíčovou roli v dosažení energeticky efektivního výpočetního výkonu.“
• Jem Davies, ARM |
V současnosti samozřejmě není možné ani odhadovat důsledky této spolupráce: I když se jako pravděpodobnější jeví možnost, že se příštím rokem nadace opět rozšíří, nelze zapomínat, že si všechny jmenované firmy do jisté míry konkurují a založení neziskového konzorcia spíše než na vzájemné pomoci stojí na snaze ubránit se společně před ještě většími konkurenty.
AMD, ARM