Vydání extrémního 5GHz osmijádra od AMD na spadnutí?
Zatímco AMD mluvila o novém herním bundlu ke grafickým kartám nebo přikládání SimCity k procesorům APU řady A8 a A10, dařilo se jí nepozorovaně chystat vydání 5GHz osmijádrového procesoru. Alespoň si tím je jistý „spolehlivý zdroj“ serveru Hexus.
Jít by mělo o limitovanou edici z řady Vishera, takže mluvíme o architektuře Piledriver. Ta v současnosti nabízí jako své maximum procesor FX-8350, který běží na 4GHz základu a 4,2 GHz v režimu turbo. Novinka by měla nabídnout stabilních 5 GHz se vzduchovým chlazením, ale chybí jedna podstatná informace a to, zda půjde o:
- 5GHz základní frekvenci
- 5 GHz pro turbo
- garantované OC na 5 GHz
Ať tato frekvence působí jakkoli, není důvod předpokládat, že by ji výběrové kusy nezvládaly (objevují se majitelé 4 GHz FX-8350, jejichž procesory zvládají více než 4,5 GHz i se sníženým napětím). Budeme-li předpokládat, že čip zvládne 5 GHz pro všech osm jader (ať už v základu nebo formou garantovaného OC), můžeme ze stávajících výsledků osmijádrového Piledriver extrapolovat možný výkon této verze:
Průměrný výkon současných procesorů podle ComputerBase.de
(zeleně znázorněno teoretické maximum dosažitelné 5 GHz osmijádrovým Piledriverem)
Mluvíme tedy o 25 % nad FX-8350 a 14 % nad Intelí i7-3770K [77W] (v nejlepším hypotetickém případě). Šestijádrovému Intelu i7-3960X [130W] však stále zůstane minimálně 14% náskok.
Jakožto limitovaná edice bude mít Centurion i odpovídající cenu - $795. Zasaďme to do kontextu konkurence: Za zmíněné šestijádro i7-3960X si Intel účtuje $1059, za i7-3770K pak $342. Oběma produktům by 5GHz novinka měla být co do výkonu ± stejně vzdálená, takže záleží, s čím budeme srovnávat. Oproti i7-3770K v poměru cena/výkon nemůže obstát, ve srovnání s i7-3960X je naopak výrazně výhodnější (toto šestijádro stojí o třetinu více při výkonu o 14 %(+) vyšším).
Předpokládejme na okamžik, že tyto informace stojí na reálném základu (ostatně, zvěsti o tom, že FX-8350 není nejrychlejší z řady Vishera, se objevovaly již dříve). V takovém případě se Centurion stane sběratelskou záležitostí, na druhé straně půjde po dlouhých letech o procesor AMD, který lze vůbec nějakým způsobem srovnávat s top modelem konkurence. Vyvine alespoň symbolický tlak na high-end Intelu, který zůstává od doby 32nm Sandy Bridge beze změny?