AMD chystá novou strategii vývoje procesorů
Strategie Intel tick-tock
není ve své podstatě ničím jiným, než zmenšením stávající mikroarchitektury novým výrobním procesem (generace tick
) a následně vydání nové mikroarchitektury na témže procesu (generace tock
) - a tak dále. AMD podobnou strategii nevyužívala, vždy se snažila skloubit proces a architekturu, které měly být v plánovanou dobu zároveň dostupné. Samozřejmě v tuto chvíli mluvíme o procesorech. Ve vývoji grafických čipů v posledních letech funguje jiný postup, který bychom mohli nazvat anti-tick-tock
, kdy nová architektura i proces přicházejí naráz (platí pro GPU AMD i Nvidie).
Podle X-bitu plánuje s procesorovým jádrem Piledriver AMD najet na vlastní strategii. Ta se bude oproti Intelovské lišit a bude odrážet potřeby dvou různých produktových řad: procesorů (CPU) a kombinovaných čipů (APU). Společnost se netají tím, že je pro ni v současnosti mobilní sféra důležitější, takže APU dostanou nová procesorová jádra přednostně. Aby přechod na novou architekturu nepůsobil odklady vydání, bude její implementace v rámci APU zjednodušená. Samostatná CPU s rozšířenou výbavou (např. širší instrukční set) vyjdou až o několik měsíců později.
AMD Trinity s procesorovými bloky Piledriver (v levé polovině)
Příkladem může být právě APU Trinity s procesorovými jádry Piledriver. Trinity přijde dříve než samostatné CPU, přinese základní výhody nové architektury (samozřejmě bude podporovat vše, co jeho předchůdce, Bulldozer) a několik měsíců poté bude následovat samostatný procesor Piledriver, který přidá další instrukce a nabídne i vyšší výkon (IPC).
Popsaný postup se oproti současnému liší ve dvou ohledech: APU nebudou stavět na starší procesorové architektuře, ale na novější (oproti soudobým CPU). Integrované a samostatné procesory téže generace navíc nebudou totožné po stránce instrukčního setu (vývojářům softwaru to asi radost neudělá).
AMD se k této zprávě nevyjádřila, pravděpodobně se ale podělí o další informace na Financial analyst day 2. února 2012.